Ojciec Święty przyjął rezygnację złożoną ze względu na wiek przez 78-letniego kard. Pedro Rubiano Sáenza z funkcji metropolity Bogoty. Na jego miejsce Papież mianował 68-letniego arcybiskupa Barranquilli, Rubéna Salazara Gómeza, stojącego zarazem na czele Konferencji Episkopatu Kolumbii.
Nominacja zbiegła się w czasie z obradami plenarnymi kolumbijskich biskupów (6-9 lipca). Przedmiotem posiedzenia jest refleksja nad 200-leciem niepodległości tego latynoamerykańskiego kraju. Głównym przedmiotem troski Kościoła w Kolumbii jest sytuacja społeczna naznaczona pogłębiającym się ubóstwem i bezrobociem wśród znacznej części społeczeństwa, tlącą się wojną domową oraz konfliktem politycznym z sąsiednimi krajami: Ekwadorem i Wenezuelą.
W tych ostatnich kwestiach Kościół wyraża umiarkowany optymizm. Zdaniem sekretarza generalnego episkopatu, bp. Juana Vicente Córdoby Villoty, jest nadzieja, że nowy rząd prezydenta Juana Manuela Santosa podejmie negocjacje z Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii. Natomiast przewodniczący episkopatu, dzisiejszy nominat abp Rubén Salazar Gómez, za pozytywny znak uznał gotowość prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza do przyjazdu na inaugurację nowej prezydentury do Bogoty.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.