Otwarcie synagog w rosyjskich więzieniach przewiduje porozumienie o współpracy, podpisane w Moskwie przez szefa Federalnej Służby Więziennej (FSIN) Aleksandra Reimera i przewodniczącego Federacji Gmin Żydowskich w Rosji (FJCR) Aleksandra Borodę.
– Głównym celem jest to, by osadzeni opuszczali więzienie z mocnym przekonaniem, że nie powinni już tu wrócić – powiedział Reimer po ceremonii. Jego zdaniem „tradycyjne wspólnoty religijne” mogą pomóc w resocjalizacji więźniów.
Dwie synagogi już zostały otwarte w więzieniach w obwodzie archangielskim. Istnieje też jedna sala modlitwy w wiezieniu pod Saratowem – poinformował Boroda. Kierowana przez niego Federacja planuje otwarcie co najmniej 10 synagog, jednak zależeć to będzie od aktualnej liczby więźniów wyznania mojżeszowego w danym zakładzie karnym.
Zgonie z porozumieniem, FSIN będzie wspierać budowę synagog i sal modlitewnych, dostarczać więźniom drukowane materiały o charakterze „duchowym, moralnym i patriotycznym”, a także pomagać w rozwijaniu wychowania religijnego. Z kolei FJCR będzie współdziałać w „tworzeniu atmosfery dla przemiany skazanych, uświadomieniu sobie przez nich winy i zachęcaniu ich do poprawy negatywnych cech charakteru”.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.