„Nawet najlepsze dokumenty nie wystarczą, potrzeba zmiany mentalności, kultury. A żeby te wszystkie zasady, o których dokumenty mówią, wprowadzić w życie poszczególnych diecezji, potrzeba dobrej woli wielu ludzi” – powiedział zastępca sekretarza Kongregacji Nauki Wiary abp Charles Scicluna w rozmowie z Edwardem Augustynem na łamach najnowszego numeru "Tygodnika Powszechnego". Dodał, że należy przyglądać się pojedynczym przypadkom [molestowania seksualnego] i wyciągać wnioski co do formacji seminaryjnej i środowiska duchownych.
Abp Scicluna przypomniał, że trzy miesiące temu na konferencji prasowej po jego spotkaniu z episkopatem Polski stwierdził, iż przygotowano dobre dokumenty w sprawie ochrony nieletnich przed wykorzystywaniem seksualnym i należy je wdrożyć w życie. „Nawet najlepsze dokumenty nie wystarczą, potrzeba zmiany mentalności, kultury. A żeby te wszystkie zasady, o których dokumenty mówią, wprowadzić w życie poszczególnych diecezji, potrzeba dobrej woli wielu ludzi” – powiedział, podkreślając, że podczas swojej wizyty spotkał ludzi chcących walczyć z problemem wykorzystywania seksualnego nieletnich.
O przyczynach molestowania seksualnego abp Scicluna powiedział: "Winna jest natura ludzka, krucha i skłonna do grzechu. A Chrystus jest Odkupicielem. Trzeba brać na serio Dziesięć Przykazań, ale też pamiętać o szacunku dla każdego człowieka. Nie wolno wiktymizować jakichkolwiek grup społecznych. To najgorsza rzecz – prześladować lub kryminalizować tę czy inną kategorię ludzi. Albo straszyć ideologią. Strach jest wrogiem nadziei. Potrzebna nam jest odwaga, nie strach". Hierarcha dodał, że należy przyglądać się pojedynczym przypadkom i wyciągać wnioski co do formacji seminaryjnej i środowiska duchownych. Wyraził żal, że łatwo zapomniano o filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", który na nim samym zrobił ogromne wrażenie.
Pytany o to, czy diecezje powinny przekazywać prokuraturze dokumenty związane ze sprawami wykorzystywania seksualnego, np. gdy te już zostały przekazane Stolicy Apostolskiej, abp Scicluna stwierdził, że istnieje specjalna procedura umożliwiająca państwowym organom wnioskowanie w odpowiedniej watykańskiej kongregacji o takie materiały, z zachowaniem prawa międzynarodowego. Wyraził również nadzieję, że w przyszłości problemu stanowić nie będzie również tzw. tajemnica papieska. „Kościół musi przestrzegać prawa państwowego, ale też musi pamiętać o zasadzie poufności, o zaufaniu, z jakim wiele osób przychodzi do organów kościelnych i opowiada o sprawach, o których nie powiedzieliby gdzie indziej. Stwarza to spory dylemat, żeby nie nadużyć ich zaufania” – powiedział abp Scicluna, dodając, że według niego powinno się informować w sądach kościelnych osoby składające zeznania, że mogą one być udostępnione organom państwowym.
- Jeśli coś się robi w sekrecie, wydaje się jakieś tajne rozporządzenia, zawsze powstanie podejrzenie, że chodzi o to, by coś ukryć, zatuszować. Że Kościół to instytucja, która coś ukrywa. Ale od tego jesteście też wy, dziennikarze, by dowiadywać się, co się dzieje, i dbać o dobro wspólne. Sprawdzać, czy każdy przypadek jest sprawiedliwie osądzany i czy to służy ofiarom, bo ostatecznie o to chodzi – stwierdził hierarcha.
Pracownik Kongregacji Nauki Wiary wskazał także, że w kościelnych procesach ofiarę powinno się traktować nie jako świadka lecz jako poszkodowanego, a w kościelnych sądach należałoby ustanowić rzecznika ofiary.
- Ludzie muszą zrozumieć, że nie mogą czekać, aż ich pasterze rozwiążą problem, zachowają się właściwie. Muszą sami zawiadamiać o przestępstwie, jeśli uważają, że zostało popełnione. I muszą przestępstwom zapobiegać, chronić dzieci, bo ochrona najsłabszych to nie sprawa duszpasterzy, ale nas wszystkich – powiedział abp Scicluna.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.