W Rzymie rozpoczęła się 12 lipca 23. kapituła generalna sióstr nazaretanek. Delegatki z czterech kontynentów, oprócz wyboru nowego zarządu generalnego, przyjrzą się także aktualnej sytuacji zgromadzenia i jego posłudze w Kościele na rzecz rodziny.
O formy zaangażowania na tym polu zapytaliśmy asystentkę generalną s. Bożenę Annę Flak CSFN:
„Posługa rodzinie jest różna w różnych częściach świata – powiedziała Radiu Watykańskiemu polska nazaretanka. – Formą zawsze oczekiwaną jest szkolnictwo oraz posługa w szpitalach. W krajach misyjnych, jak Kazachstan, Wietnam, Rosja, trzeba być z ludźmi, przypominać im o podstawowych wartościach. Formy nowe, chociaż w Polsce już nienowe, to pomoc młodym kobietom, które bez niej musiałyby dokonać zbrodni aborcji. Mówię tutaj o domach samotnej matki, które zdały egzamin i które przeszczepiamy na inne tereny. Przygotowujemy także siostry, aby mogły służyć jako osoby znające psychologię czy studiujące życie rodzinne. Myśli się o zakładaniu centrów pomocy rodzinie. Takie centra istnieją np. w Stanach Zjednoczonych. Musimy teraz, na tej kapitule, zdecydować, jak rozłożymy nasze siły, abyśmy mogły odpowiedzieć tym wyzwaniom Kościoła” – dodała s. Bożena Anna Flak.
Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu zostało założone w 1875 r. przez bł. Franciszkę Siedliską. Obecnie liczy blisko 1,5 tys. sióstr. W Polsce działają dwie prowincje nazaretanek: warszawska i krakowska.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.