Potrzeba intensyfikacji kontaktów gospodarczych, ułatwienia wizowe i stosunki Armenii z UE - to tematy, które poruszył w środę szef MSZ Radosław Sikorski w rozmowie z szefem dyplomacji Armenii Edwardem Nalbandianem.
Na konferencji prasowej po spotkaniu ministrowie podkreślali bardzo dobre relacje, jakie łączą Polskę i Armenię. Jako przykład udanej współpracy podali uruchomione w lipcu połączenie lotnicze z Warszawy do Erywania oraz rozpoczęcie prac polsko-armeńskiej komisji gospodarczej.
Sikorski podkreślił, że Polska będzie zabiegać o to, aby obywatele Armenii mogli łatwiej niż dotychczas otrzymywać wizy do Polski i Unii Europejskiej. "Armenia jest gotowa, aby znieść wizy dla Polski i krajów Unii Europejskiej" - zapewnił Nalbandian.
Szef polskiej dyplomacji pogratulował Armenii rozpoczęcia rundy negocjacji dotyczącej umowy stowarzyszeniowej tego kraju z Unią Europejską, a także uczestnictwa Erywania w Partnerstwie Wschodnim. Ta polsko-szwedzka inicjatywa zmierza do zacieśnienia współpracy UE z jej wschodnimi sąsiadami. W unijnym programie uczestniczą: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia, Ukraina i Białoruś.
Minister Sikorski poruszył też temat konfliktu w Górskim Karabachu oraz relacji Armenii z Turcją. Zaznaczył, że jest potrzebne "pokojowe i sprawiedliwe" rozwiązanie sporu.
W wyniku wojny z Azerbejdżanem z lat 1988 - 1994 Armenia faktycznie przejęła kontrolę nad Górskim Karabachem - ormiańską enklawą na terytorium Azerbejdżanu. Karabach ogłosił niepodległość, która nie została uznana przed społeczność międzynarodową. Od zawieszenia ognia w 1994 roku nigdy nie ustało napięcie wokół enklawy, a ostatnio dochodzi do śmiertelnych potyczek między separatystami a żołnierzami azerskimi. Konflikt o Górski Karabach sprawił, że Turcja zamknęła w roku 1993 granicę z Armenią.
W środę w Armenii szef polskiego MSZ będzie jeszcze rozmawiał z prezydentem Serżem Sarkisjanem, premierem Tigranem Sarkisjanem i przedstawicielami opozycji.
Sikorski złożył w trakcie wizyty wieniec pod pomnikiem Ludobójstwa Ormian, zwiedził muzeum poświęcone tej zbrodni, gdzie wpisał się do księgi pamiątkowej. Sikorski zasadził też drzewo.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.