Misjonarze wyjeżdżają do Jerozolimy

Owocnego pobytu w Ziemi Świętej życzył abp Stanisław Gądecki członkom Akademickiego Koła Misjologicznego (AKM) z Poznania podczas uroczystego rozesłania. Za trzy dni studenci wyjeżdżają na tzw. doświadczenie misyjne do Jerozolimy, gdzie będą pomagać siostrom elżbietankom.

13 lipca abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, pobłogosławił 15 młodych misjonarzy udających się wraz z ks. Pawłem Skrzypczakiem do Ziemi Świętej i wręczył im krzyże misyjne. Dokonał tego podczas Mszy św., której przewodniczył w kaplicy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.

Jednocześnie wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił w homilii, że ten, kto udaje się do Ziemi Świętej „ma niewątpliwie pragnienie zakorzenienia się silniej w tradycji Kościoła”. Zwrócił też uwagę, że tym, co w ogóle usprawiedliwia misje, jest stwierdzenie, które pada u samych początków Kościoła: „Chrystus jest jedynym zbawicielem wszystkich”. „Inaczej misja nie ma sensu, bo wówczas każdy mógłby się zbawić sam na swojej własnej drodze, a wtedy wszystko, co wydarzyło się przez dwa tysiące lat działalności Kościoła, nie miałoby sensu” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański zaznaczył też, że „dawanie świadectwa wiary w celu misyjnym, przede wszystkim przez powołane do tego ruchy katolickie, zwłaszcza młodzieżowe, jest niewątpliwie obrazem żywotności Kościoła”. „Nadzieją dla Kościoła jest właśnie to, że jest on Kościołem misyjnym” – zaakcentował arcybiskup.

Poznańscy studenci w Ziemi Świętej spędzą miesiąc. Przez ten czas będą pomagać siostrom elżbietankom z prowincji poznańskiej w opiece nad dziećmi w prowadzonym przez nie na Górze Oliwnej sierocińcu.

Do „Projektu Jerozolima” studentów z AKM zachęcił na początku roku abp Stanisław Gądecki. Intensywne przygotowania do wyjazdu rozpoczęli oni od kwietnia, biorąc udział w regularnych spotkaniach modlitewnych i formacyjnych, poznając historię i kulturę tego regionu. Wszystko po to, aby jak najlepiej poznać klimat Ziemi Świętej i tamtejszego Kościoła. Zbierali oni również w parafiach archidiecezji poznańskiej fundusze, dzięki którym będą mogli wesprzeć siostry w ostatniej fazie budowy nowego sierocińca w Betlejem.

Przebywając w Jerozolimie uczestnicy projektu chcą także podjąć kontakt z parafiami chrześcijańskimi, które działają w Jerozolimie. „Oprócz pomocy siostrom elżbietankom pracującym tam w trudnych warunkach, jedziemy także po to, aby spotkać chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej, którzy są tam wciąż w jakiś sposób represjonowani i doświadczani – wyjaśnia KAI ks. Paweł Skrzypczak, który będzie towarzyszył studentom.

To już kolejna tego typu inicjatywa podjęta przez poznaniaków. W 2007 r. zorganizowali podobny wyjazd misyjny do Kazachstanu, a w 2008 r. na Wyspy Zielonego Przylądka, po portugalsku Cabo Verde. W zeszłym roku z kolei to oni gościli w Polsce młodych Kabowerdyjczyków.

Akademickie Koło Misjologiczne jest organizacją naukową studentów działającą przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kontynuuje ona tradycje powołanego w 1927 r. przy ówczesnym Uniwersytecie Poznańskim Akademickiego Koła Misyjnego. Jak mówią o sobie członkowie AKM, są grupą studentów, którzy starają się coraz lepiej poznawać czym są tak naprawdę misje w teorii i praktyce. Za cel stawiają sobie popularyzację wiedzy misjologicznej, zwłaszcza wśród studentów m.in. poprzez organizowanie wyjazdów naukowych oraz spotkań o charakterze naukowym. „Naszym priorytetem jest życie coraz bliżej Boga i formacja duchowa po to, by być misjonarzem zawsze i wszędzie, nie tylko w kraju misyjnym” – podkreślają AKM-owicze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
5°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
wiecej »