W tym roku, podobnie jak ubiegłym, nie będzie w Warszawie defilady z okazji Święta Wojska Polskiego - 15 sierpnia. Ze względu na ograniczenia budżetowe - jak wyjaśnia szef MON Bogdan Klich - zdecydowano o zorganizowaniu festynu i pokazu sprzętu.
"Wszystkie decyzje zostały już podpisane, pozwolą one na świętowanie Święta Wojska Polskiego 14 sierpnia w ogrodach MON, a 15 - w całym kraju" - powiedział PAP minister. "Centralne uroczystości odbędą się w stolicy i będą dostępne dla wszystkich warszawiaków i turystów - będzie duży wojskowy piknik, tak żeby można było żołnierzy zobaczyć, a sprzętu wojskowego dotknąć" - dodał.
Święto Wojska Polskiego ustanowiono 15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, która powstrzymała ofensywę Armii Czerwonej i stała się przełomem w wojnie polsko-bolszewickiej.
Tradycyjnie 15 sierpnia w stolicy odbywa się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wręczenie awansów generalskich. Wydarzeniom tym towarzyszy zwykle festyn w warszawskich Łazienkach oraz podobne imprezy w innych miastach.
W 2008 r. i 2007 r. zorganizowano okazałe defilady z udziałem ciężkiego sprzętu m.in. czołgów Leopard 2A4 i PT-91 oraz bojowych wozów piechoty BWP, samolotów wielozadaniowych F-16 oraz transportowych C-295 M CASA a także śmigłowców - Mi-2, W-3W, Mi- 14 i W-3 RM Anakonda. Ostatnia parada kosztowała ok. milion złotych.
15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.