Reklama

Katowice: Zmiany w centrum miasta

Ponad ćwierć miliona ulotek, setki reklam w radiu, telewizji, prasie i internecie oraz dodatkowe tablice informacyjne na przystankach - to najważniejsze elementy ruszającej w Katowicach kampanii, przybliżającej planowane zmiany organizacji ruchu w centrum miasta.

Reklama

"Materiały będą zawierać szczegółowe informacje o przygotowanych rozwiązaniach komunikacyjnych; będzie można sprawdzić, jak zmienią się trasy autobusów, gdzie będą nowe przystanki i w jaki sposób będzie można poruszać się po centrum miasta" - powiedział w piątek Jakub Jarząbek, odpowiedzialny w katowickim magistracie za przygotowanie kampanii.

Szeroko zakrojone działania informacyjne mają przygotować mieszkańców aglomeracji katowickiej i odwiedzających stolicę regionu gości na zmiany w komunikacji, spowodowane ruszającą wkrótce przebudową katowickiego dworca PKP. Od 15 sierpnia zamknięty będzie znajdujący się przed dworcem plac Szewczyka, gdzie obecnie jest też dworzec autobusów komunikacji miejskiej i punkt przesiadkowy dla tysięcy pasażerów jadących do centrum.

Całkowite zamknięcie dworca kolejowego, a jednocześnie uruchomienie dworca tymczasowego (na tyłach obecnego dworca oraz w tunelu pod czwartym peronem) zaplanowano na przełom sierpnia i września tego roku. Prowadzone prace spowodują zamknięcie całego obszaru obecnego dworca PKP oraz dworca autobusowego, zmianie ulegną rozkłady jazdy i trasy wszystkich autobusów, które obecnie przejeżdżają przez plac Szewczyka.

Poszczególne elementy kampanii informacyjnej będą uruchamiane sukcesywnie w ciągu najbliższego miesiąca. Przygotowano ponad 260 tys. ulotek, nośniki typu citylight, tablice na wszystkich stanowiskach przystankowych na pl. Szewczyka, spoty radiowe i telewizyjne, informacje i schematy na stronach internetowych.

Gotowe są już ulotki z planami zmienionych tras autobusów, rozmieszczeniem nowych przystanków wraz z obsługującymi je liniami i wszystkimi niezbędnymi informacji na temat wprowadzonych zmian - materiały te są dostępne w Centrum Informacji Turystycznej przy katowickim Rynku, w siedzibie organizatora komunikacji w aglomeracji katowickiej - KZK GOP - a także w punktach obsługi pasażerów w Sosnowcu, Bytomiu i Gliwicach.

Wszystkie informacje dotyczące zmian w organizacji ruchu w Katowicach można znaleźć także na stronach internetowych www.uwagaprzemiany.katowice.eu oraz www.kzkgop.com.pl.

Przebudowa dworca i terenu wokół niego, kosztem ok. 240 mln euro, wpłynie na całą komunikację w mieście. W związku z zamknięciem placu Szewczyka w centrum miasta zmienią się trasy ok. 40 linii autobusowych. Większość autobusów, które dotąd przecinały tory kolejowe, by dojechać do dworca, od połowy sierpnia będzie kończyć i zaczynać bieg przed torami - głównie na placu Andrzeja, Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej, placu Miarki, a także placu Wolności. Na dwóch ostatnich placach będzie można przesiąść się do tramwajów, których ma jeździć więcej.

Ponieważ obsługa pasażerów kolei prowadzona będzie z drugiej strony torów, na powstającym dworcu tymczasowym przy placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej, w tunelu pod czwartym peronem oraz od strony wejścia z ulicy Konopnickiej, przystanki autobusów będą zlokalizowane tak, by pasażerowie mieli dogodne dojście w te miejsca. Pojawi się też m.in. nowy przystanek autobusowy przy ul. Mikołowskiej, w pobliżu sądu okręgowego.

Cztery linie autobusowe - nr 51, 600, 672, 674 będą przecinać tory kolejowe. Chodzi m.in. o to, by osoby niepełnosprawne czy dojeżdżające np. do katowickiej kliniki okulistycznej nie musiały się przesiadać. Autobusy będą przejeżdżać przez katowicki Rynek, pojawi się tam nowy przystanek przy dawnym Domu Prasy. Będą też dwie linie okrężne, ułatwiające poruszanie się po centrum i dojazd do dworca tymczasowego - nr 900 (z ul. Francuskiej do pl. Wolności) i 910 (z Doliny Trzech Stawów, przez osiedle Paderewskiego, Rynek, pl. Miarki z powrotem do Doliny Trzech Stawów).

Zmiany w organizacji ruchu odczują nie tylko pasażerowie komunikacji, ale także piesi, w związku z zamknięciem niektórych szlaków pieszych wokół dworca. Za wyjątkiem zamkniętej części terenu nie przewiduje się dodatkowych ograniczeń dla ruchu aut osobowych, choć przedstawiciele władz miasta przyznają, że w związku ze zmianami w ruchu autobusów na ulicach będzie jeszcze bardziej tłoczno. Stąd apel, by samochody wjeżdżały do centrum miasta głównymi trasami: od strony autostrady A4, Drogową Trasą Średnicową, ul. Bocheńskiego, Chorzowską, Roździeńskiego.

Nowy dworzec kolejowy i autobusowy mają być gotowe do maja 2012 roku, powstająca na placu Szewczyka galeria handlowa do końca 2012, a biurowiec do końca 2013 r. Równolegle z przebudową dworca spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizuje perony i prowadzące do nich tunele.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama