Dziś 35. rocznica brutalnego zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Wiedział, że Bóg chce dla człowieka wyłącznie dobra. Potępiał zło, ale nigdy nie ludzi, którzy je czynili. "Walczymy ze złem, a nie z jego ofiarami" - powtarzał. Za ofiary zła uważał nawet swoich prześladowców. Z autentycznej troski o człowieka, potrafił nawet poczęstować gorącą herbatą śledzącego go zmarzniętego esbeka.
"Owocem dobra jest dobro" - pisze w najnowszym numerze GN Franciszek Kucharczak. Dziennikarz opisując ostatnie chwile ziemskiego życia przyszłego błogosławionego, wspomina: "Ks. Jerzy Popiełuszko otwierał listę 'wrogów ludu' i władza dawała mu to odczuć. Wszechobecna inwigilacja, rewizje, podrzucane 'dowody', przesłuchania, szczucie w mediach, groźba więzienia".
Zlecając zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki, komunistyczna władza chciała, by niewygodny kapłan zniknął, przestał bruździć, nie skupiał już wokół siebie tłumów. Stało się inaczej. "Krew męczenników jest nasieniem chrześcijan" - pisał starożytny teolog Tertulian. Tak było i w przypadku ks. Jerzego. Na jego pogrzeb 3 listopada 1984 roku do Warszawy zjechało prawie milion Polaków. Podczas Mszy, odprawianej przez tysiąc kapłanów, kazanie wygłosił prymas, kard. Józef Glemp. "Odpuszczamy wszystkim winowajcom, którzy z przekonania lub na rozkaz zadali bliźnim krzywdy. Odpuszczamy zabójcom ks. Popiełuszki. Nie mamy do nikogo nienawiści. (…) Być może była potrzebna ofiara życia, aby odkryły się utajone mechanizmy zła, aby wyzwoliły się silniej pragnienia dobra, szczerości, zaufania" - niosło się nad ulicami wypełnionymi ludźmi.
Więcej o owocach męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki i o tym, jaka jest logika Ewangelii, przeczytacie w najnowszym GN w tekście Franciszka Kucharczaka "Ofiara ruszyła lawinę".
Możecie zamówić również e-wydanie numeru.
Zachęcamy do darmowego założenia konta i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Przypominamy, że tylko zalogowani użytkownicy będą mogli brać udział w dyskusjach oraz komentować artykuły na gosc.pl. Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy, a także uzyskanie dostępu do wybranych treści i serwisów specjalnych. Zapraszamy.
Gość Niedzielny Barbara Gruszka-Zych o nowej świętej rodzinie
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.