Reklama

Zgrożenia pożarowe w większości lasów

W większości lasów nadal obowiązuje najwyższy - trzeci stopień zagrożenia pożarowego. W lipcu w lasach wybuchło już 970 pożarów - poinformowała Alicja Klimczyk z Samodzielnej Pracowni Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Reklama

To dwa razy więcej pożarów od ich średniej liczby w lipcu w ostatnich trzech latach - zaznaczyła.

Według danych z godz. 13.00 w piątek brak zagrożenia odnotowano tylko w części woj. podlaskiego i kujawsko-pomorskiego. Drugi stopień - średnie zagrożenie - było na pozostałym terenie kujawsko-pomorskiego, w północno-zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, na północno-zachodnim Mazowszu i północy woj. łódzkiego oraz na południu - w woj. podkarpackim i śląskim. Na pozostałym terenie Polski zagrożenie jest najwyższe - obowiązuje trzeci stopień. W lasach nadal utrzymuje się bardzo niebezpieczna sytuacja pożarowa. Ze względu na wysokie temperatury powietrza, wilgotność ściółki w wielu rejonach wynosi zaledwie 6 proc.

Przed kolejnym letnim weekendem leśnicy apelują do osób, które przebywają w lasach i przejeżdżają przez kompleksy leśne i obszary do nich przylegające, o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominają, że nie wolno tam używać otwartego ognia.

Tzw. próg zapalności ściółki to 30 proc. Do 90 proc. pożarów w lasach dochodzi, gdy wilgotność spada poniżej 20 proc. Ponieważ w kraju utrzymuje się wysoka temperatura, sprzyja to dalszemu wysuszaniu się ściółki i potęguje zagrożenie pożarowe - przypominają leśnicy.

Do piątku zakaz wstępu do lasów ogłosiły 33 nadleśnictwa. Decyzję o zakazie podejmują na swoim terenie nadleśniczowie i dyrektorzy parków narodowych. Zakaz oznacza, że w lesie można przebywać tylko w miejscach do tego przeznaczonych - na wyznaczonych polach namiotowych, biwakowych, parkingach, ścieżkach zdrowia, czy edukacyjnych o ile tablice informacyjne tego nie zakazują.

IBL przypomina przed kolejnym wakacyjnym weekendem, że w lasach i w odległości mniejszej niż 100 m od niego nie wolno palić ognisk, używać otwartego ognia, wypalać śmieci, wypalać traw czy gałęzi, porzucać niedopałków papierosów, czy nieugaszonych zapałek. Nie wolno też używać ciągników lub innych maszyn bez należytego zabezpieczenia przed iskrzeniem - przypomina Instytut.

W internecie (www.ibles.waw.pl/bazy/pozary/index.php) można znaleźć mapę zagrożenia pożarowego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama