Wielu chorych nawet nie wie o chorobie i przez to nie poddaje się leczeniu.
Aż 20 mln Polaków ma za wysoki cholesterol, a 12 mln nadciśnienie. W pierwszym przypadku to ponad połowa populacji naszego kraju, w drugim jedna trzecia. Zarówno jedno jak i drugie schorzenie nie daje bezpośrednich objawów, a nieleczone mogą prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, w tym zawału serca czy udaru. Dlatego tak ważne są systematyczne badania krwi, w ramach których możemy sprawdzić poziom cholesterolu i cukru, a także regularne mierzenie ciśnienia tętniczego, choćby za pomocą domowego ciśnieniomierza.
Skąd tak duża liczba chorych? Zarówno nadciśnienie jak i wysoki cholesterol to choroby cywilizacyjne, które w wielu przypadkach rozwijają się na skutek niezdrowego trybu życia - znikomej codziennej aktywności fizycznej i niezdrowej, bogatej w cukry proste i tłuszcze diety.
Coraz częściej spożywamy gotowe, wysokoprzetworzone produkty, które zastępują w naszym menu zdrowe owoce i warzywa. Tymczasem najkorzystniejsza dla zdrowia serca i układu krwionośnego jest dieta śródziemnomorska. Coraz częściej naukowcy podkreślają również, że równie istotna dla naszego zdrowia jest regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności. Wystarczy 30 minut spaceru dziennie i zdrowe odżywianie, by znacząco zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru czy innych chorób cywilizacyjnych, np. chorób nowotworowych.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.