Blisko 90 wystawców z całej Polski zapowiedziało swój udział w rozpoczynającym się w Szczecinie w najbliższy czwartek 22 lipca II Jarmarku Jakubowym. Większość wystawców jest z Pomorza Zachodniego, ale są również z Podlasia, Podkarpacia i innych regionów kraju.
Bogaty program imprezy, która ma stać się nową tradycją Szczecina, przewiduje pokazy sztuki piekarniczej, koncert Arki Noego, występy folklorystyczne, promocję regionalnych rzemieślników, a także korowód jakubowy ulicami miasta.
- Całość rozpocznie hejnał z wieży katedralnej w czwartkowe południe - mówi ks. Maciej Pliszka ze szczecińskiej katedry. - Będzie to także pewien początek, nie chcę nazywać tego od razu nowej tradycji, ale jakiejś idei, że po coś ta wieża jest i wokół czegoś musi się koncentrować także rynek Starego Miasta.
Wieża katedralna zyskała swój pełny blask na początku 2008 roku, kiedy to w styczniu zamontowano sięgającą 110 metra iglicę. Na wieży znajduje się również punkt widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama Szczecina i okolic. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga 100 kilometrów. W ciągu 4-dniowej imprezy będzie można się o tym przekonać, a wjazd na wieżę dla wszystkich dzieci będzie bezpłatny.
- Jarmark jednak jest dodatkiem do czegoś bardzo ważnego, do odpustu patrona tej katedry - św. Jakuba - wyjaśnia ks. Maciej. - W tym roku uroczystości są połączone z inicjatywą nadania imienia św. Jakuba miastu Szczecin. Zbierane są podpisy i zostaną one przedstawione Radzie Miasta.
Akcja zbierania podpisów została wydłużona i także w trakcie Jarmarku szczecinianie będą mogli podpisać się pod tym pomysłem, którego projekt trafi potem pod obrady miejskich radnych.
Odpust parafialny przypada w przyszłą niedzielę. Msza św. odpustowa o godzinie 18 zakończy jarmarkowe działania, a także 4-dniowe rekolekcje odpustowe, które poprowadzi ks. kanonik Dariusz Knapik - ekonom archidiecezji. Uroczystej Mszy św. odpustowej będzie przewodniczył bp sosnowiecki Grzegorz Kaszak, który pochodzi z Choszczna w Zachodniopomorskiem.
Jarmark ma promować nie tylko katedrę, ale cały Szczecin. - Idea jest taka, że skoro świątynia jest w takim centralnym miejscu i jest ona tak piękna i majestatyczna i teren wokół niej jest do zagospodarowania, bo jest piękny i potencjał tego miejsca jest przeogromny, to bierzmy przykład z innych miast, które przez takie elementy przyciągają turystów, ubogacają swoją kulturę, promują się - tłumaczy ks. Pliszka.
Uczestnicy I Jarmarku Jakubowego chwalili inicjatywę. - Jeśli Gdańsk ma Jarmark Dominikański, Kraków ma jarmark, to może dobrze byłoby stworzyć taką tradycję w Szczecinie przy katedrze św. Jakuba, brakowało czegoś takiego w mieście - mówili szczecinianie rok temu.
Jarmark odbędzie się przy szczecińskiej katedrze św. Jakuba i w przylegających do bazyliki ulicach.
To Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!