Azjatyckie sympozjum o dialogu międzyreligijnym

Stolica Apostolska pragnie lepiej poznać stosunki międzyreligijne w Azji, by skuteczniej współpracować na tym polu z lokalnymi Kościołami.

W ten sposób podsekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego wyjaśnił agencji UCAN cele zakończonego w Bangkoku sympozjum zorganizowanego przez tę dykasterię (12-18 lipca). Wzięło w nim udział 36 przedstawicieli, przeważnie biskupów, z 17 krajów Azji.

Pochodzący z Tajlandii ks. Andrew Thanya-anan Vissanu odpowiada w Papieskiej Radzie za dialog z buddyzmem. W czasie spotkania rozmawiano także na temat relacji z innymi dominującymi w Azji religiami, jak konfucjanizm, hinduizm, islam, szintoizm, dżinizm czy sikhizm. Ta różnorodność sprawia, że doświadczenie poszczególnych episkopatów jest dla Watykanu niezwykle cenne i pozwala na lepsze przygotowanie strategii działania w dziedzinie dialogu międzyreligijnego – stwierdził ks. Vissanu.

Podobne spotkanie odbyło się osiem lat temu w Korei Południowej, ale nie miało takiej skali, jak obecne – uważa z kolei filipiński arcybiskup Fernando Capalla. Ordynariusz Davao na wyspie Mindanao odpowiada za dialog ekumeniczny i międzyreligijny w Federacji Konferencji Biskupich Azji. Jego zdaniem dotychczas skupiano się na poszczególnych religiach, stąd uczestnicy podobnych spotkań reprezentowali jedynie odnośne kraje, których one dotyczyły. Obecnie metodologię sympozjum w Bangkoku, przedstawioną na wstępie przez przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louisa Taurana, reprezentował trójmian: „słuchać, rozumieć, dzielić się”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Poniedziałek
  dzień
  3°C Poniedziałek
  wieczór
  1°C Wtorek
  noc
  0°C Wtorek
  rano
  wiecej »