Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV przyjedzie we wrześniu do Wrocławia. Będzie to jedyne miasto w Polsce, które podczas jesiennej wizyty w Europie odwiedzi tybetański duchowny.
Jak powiedział we wtorek PAP rzecznik wrocławskiego magistratu Paweł Czuma, Dalajlama XIV odwiedzi Wrocław w dniach 22-23 września. "Stolicę Dolnego Śląska tybetański duchowny wybrał z 85 innych propozycji" - powiedział Czuma. Miasto na razie nie zdradza szczegółów wizyty.
Będzie to druga wizyta Dalajlamy w stolicy Dolnego Śląska. W 2008 r. duchowny spotkał się we Wrocławiu z młodzieżą i wygłosił wykład na temat tolerancji. Odebrał wówczas tytuł honorowego obywatela Wrocławia "Civitate Wratislaviensi Donatus 2008".
Dalajlama XIV Tenzin Giaco (istnieje także pisownia Tenzin Gyatso) jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Urodził się w 1935 r. w chłopskiej rodzinie w chińskiej prowincji Qinghai. Dwa lata później rozpoznano w nim "tulku" - kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów.
Osadzono go na tronie, gdy miał pięć lat. Pobierał nauki monastyczne w tybetańskich uniwersytetach buddyjskich. Władzę polityczną objął jako piętnastolatek w listopadzie 1950 r., w miesiąc po wkroczeniu armii chińskiej i zajęciu przez nią wschodniej części Tybetu. W rok później pod presją armii chińskiej ratyfikował 17-punktowe porozumienie z Chinami.
W 1959 r., po krwawym stłumieniu antychińskiego powstania Tybetańczyków i przejęciu kontroli nad Tybetem przez Chiny, Dalajlama XIV wraz z 80 tysiącami tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. Od 1960 r. jego siedzibą jest północnoindyjskie miasto Dharamśala w stanie Himaćal Pradeś.
W 1989 r. został laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Dalajlama XIV był w Polsce trzy razy - w 1993 r, 2000 r oraz 2008 r. (PAP)
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.