„My, Rosja i Ukraina, w dialogu z Unią Europejską zachowujemy jedność jako naród” – stwierdził patriarcha Cyryl w wywiadzie udzielonym ukraińskim kanałom telewizyjnym w przeddzień swej wizyty. Głowa rosyjskiego prawosławia rozpoczyna dziś od Odessy dziewięciodniową podróż po Ukrainie, już trzecią, odkąd objął moskiewską stolicę patriarszą.
Rosyjski hierarcha zauważył, że „najlepsze umysły w Europie i innych krajach dobrze rozumieją znaczenie zachowania narodowej tożsamości duchowo-kulturowej”. Jego zdaniem wyrzeczenie się przez Rosjan, Ukraińców i Białorusinów swych podstawowych wartości byłoby „ogromną katastrofą cywilizacyjną”. Jak przypomina agencja Interfaks, Cyryl I w swych kazaniach i wystąpieniach publicznych stale zwraca uwagę, że jest patriarchą nie tylko Federacji Rosyjskiej, ale też Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i wszystkich krajów należących do jego kanonicznej jurysdykcji. W wywiadzie dla ukraińskiej telewizji zwierzchnik Cerkwi moskiewskiej podkreślił, że w kwestiach moralnych i publicznych bardzo często podziela opinie Papieża Benedykta XVI, tak krytykowane przez liberalnych teologów i media na Zachodzie. Cyryl uważa za możliwą wspólną z Kościołem katolickim obronę wartości chrześcijańskich na arenie międzynarodowej. Ubolewa natomiast nad przyjmowaniem i usprawiedliwianiem grzesznych elementów współczesnego świata, takich jak homoseksualizm, przez współczesny protestantyzm.
Pierwszy etap ukraińskiej podróży patriarchy Moskwy i Wszechrusi stanowi Odessa, gdzie odwiedza on cerkwie, monastery, sierociniec, a także spotyka się ze społecznością miasta. W sobotę 24 lipca Cyryl uda się do Dniepropietrowska, a następnego dnia, w niedzielę, do Kijowa, gdzie będzie aż do obchodzonej 28 lipca uroczystości św. Włodzimierza, upamiętniającej chrzest Rusi Kijowskiej. Idee jedności słowiańskiej głoszone przez moskiewskiego patriarchę odczytuje się na Ukrainie bardziej w kluczu politycznym niż duchowym – uważają obserwatorzy. Przed rokiem jego pierwszej wizycie w tym kraju towarzyszyła kontestacja zwolenników niezależności prawosławnej Cerkwi kijowskiej od Moskwy. Patriarcha moskiewski poparł wybór na prezydenta prorosyjskiego Wiktora Janukowycza i we wspomnianym wywiadzie telewizyjnym dodatnio ocenił przemiany dokonujące się na Ukrainie za jego prezydentury.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.