Przebywający z wizytą duszpasterską na Ukrainie patriarcha moskiewski i Wszech Rusi Cyryl podarował burmistrzowi Odessy Eduardowi Hurwicowi spinki do koszuli ze swymi inicjałami i książkę o swoim życiu. Poinformował o tym 21 lipca sam obdarowany w rozmowie z miejscową agencją „Kontekst Priczernomorje”. Jednocześnie zaznaczył, że swemu gościowi wręczył kopię pomnika Woroncowa.
Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) otrzymał również honorową odznakę burmistrza „Odessa”. Według głowy miasta, odznaczenie to przyznaje się obywatelom innych państw, którzy wnieśli szczególny wkład w rozwój tego portu czarnomorskiego. Został on ustanowiony na mocy rozporządzenia burmistrza z 26 grudnia 2008. Jako pierwsi odznakę tę otrzymali polski reżyser filmowy Krzysztof Zanussi oraz rosyjski pisarz i dziennikarz Arkadij Lwow. Patriarcha jest trzecią osobą, nagrodzoną tym odznaczeniem.
Odznaka „Odessa” składa się z dwóch części, pokrytych srebrem i błękitną, półprzezroczystą emalią. Na jednej części przedstawiono fragment Woroncowskiej Latarni Morskiej, pokryty cyrkonitem i symbolizujący światło, drugą część tworzy błękitny okrągły medal, w którego środku znajduje się kula ziemska z południkami i równoleżnikami pomnika księcia de Richelieu.
Patriarcha Cyryl przebywa na Ukrainie od 20 lipca z 8-dniową wizytą. Jest to jego druga oficjalna podróż do tego kraju – poprzednio przebywał tu dokładnie rok temu, na przełomie lipca i sierpnia 2009. Poza tym w lutym br. przybył na krótko na Ukrainę w związku z objęciem władzy przez nowego prezydenta tego kraju - Wiktora Janukowycza.
Tym razem zwierzchnik RKP ma odwiedzić trzy miasta, zamieszkane w większości przez ludność rosyjskojęzyczną: Odessę, Dniepropietrowsk i Kijów. Dla podkreślenia przede wszystkim duszpasterskiego charakteru obecnej wizyty w jej programie nie ma żadnych spotkań hierarchy z przedstawicielami życia politycznego i społecznego Ukrainy, poza rozmową z prezydentem W. Janukowyczem, którą zaplanowano na 23 bm.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.