Brazylia: Zmarł bp Domingos Gabriel Wisniewski

W Brazylii zmarł 21 lipca 82-letni bp Domingos Gabriel Wisniewski CM, emerytowany ordynariusz diecezji Apucarana w stanie Paraná. Brazylijskim zwyczajem przez dzień i noc w katedrze odbywało się czuwanie modlitewne przy trumnie zmarłego hierarchy. Po uroczystej Mszy pogrzebowej ciało bp. Wisniewskiego zostało złożone w krypcie katedry w Apucarana, gdzie służył jako pasterz przez 27 lat.

Zmarły hierarcha urodził się w polskiej rodzinie w Guarani das Missões, w stanie Rio Grande do Sul. W tamtym regionie Brazylii polska kolonizacja rozpoczęła się w 1890 r. Pierwsza grupa polskich osadników przybyła z lubelskiego. Społeczność polonijna aż po dziś dzień charakteryzuje się głębokim przywiązaniem do wiary i polskości. Stąd też Domingos Wisniewski we wczesnym okresie życia wstąpił w Kurytybie do zasłużonego dla Kościoła i Polonii zgromadzenia misjonarzy św. Wincentego. Studia filozoficzno-teologiczne ukończył w seminarium zgromadzenia w Paryżu, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Po powrocie do Brazylii kontynuował studia na Uniwersytecie Katolickim w Kurytybie. Przez kilka lat był wykładowcą, rektorem seminarium, a później przełożonym prowincjalnym.

28 sierpnia 1975 r. otrzymał sakrę i przez pięć lat pełnił posługę biskupa pomocniczego w archidiecezji kurytybskiej. Z kolei przez cztery lata był ordynariuszem diecezji Cornélio Procópio. W 1983 r. Jan Paweł II przeniósł biskupa Wisniewskiego do diecezji Apucarana, w której pełnił posługę ordynariusza przez 22 lata. Przez ostatnie pięć lat jako emerytowany ordynariusz pomagał w posłudze pasterskiej.

Podczas posługiwania Kościołowi w stanie Paraná bp Wisniewski pełnił różne odpowiedzialne funkcje w drugim regionie południowym (Regional Sul II) konferencji biskupów Brazylii (CNBB). Między innymi był przewodniczącym parańskiej Komisji Sprawiedliwość i Pokój, jak też odpowiedzialnym za nauczanie religi, i stały diakonat.

Po śmierci bp. Wisniewskiego w brazylijskim Kościele jest pięciu biskupów urodzonych w Polsce i czterech wywodzących się z polskiej grupy etnicznej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  22°C Poniedziałek
  noc
  18°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »