W Brazylii zmarł 21 lipca 82-letni bp Domingos Gabriel Wisniewski CM, emerytowany ordynariusz diecezji Apucarana w stanie Paraná. Brazylijskim zwyczajem przez dzień i noc w katedrze odbywało się czuwanie modlitewne przy trumnie zmarłego hierarchy. Po uroczystej Mszy pogrzebowej ciało bp. Wisniewskiego zostało złożone w krypcie katedry w Apucarana, gdzie służył jako pasterz przez 27 lat.
Zmarły hierarcha urodził się w polskiej rodzinie w Guarani das Missões, w stanie Rio Grande do Sul. W tamtym regionie Brazylii polska kolonizacja rozpoczęła się w 1890 r. Pierwsza grupa polskich osadników przybyła z lubelskiego. Społeczność polonijna aż po dziś dzień charakteryzuje się głębokim przywiązaniem do wiary i polskości. Stąd też Domingos Wisniewski we wczesnym okresie życia wstąpił w Kurytybie do zasłużonego dla Kościoła i Polonii zgromadzenia misjonarzy św. Wincentego. Studia filozoficzno-teologiczne ukończył w seminarium zgromadzenia w Paryżu, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Po powrocie do Brazylii kontynuował studia na Uniwersytecie Katolickim w Kurytybie. Przez kilka lat był wykładowcą, rektorem seminarium, a później przełożonym prowincjalnym.
28 sierpnia 1975 r. otrzymał sakrę i przez pięć lat pełnił posługę biskupa pomocniczego w archidiecezji kurytybskiej. Z kolei przez cztery lata był ordynariuszem diecezji Cornélio Procópio. W 1983 r. Jan Paweł II przeniósł biskupa Wisniewskiego do diecezji Apucarana, w której pełnił posługę ordynariusza przez 22 lata. Przez ostatnie pięć lat jako emerytowany ordynariusz pomagał w posłudze pasterskiej.
Podczas posługiwania Kościołowi w stanie Paraná bp Wisniewski pełnił różne odpowiedzialne funkcje w drugim regionie południowym (Regional Sul II) konferencji biskupów Brazylii (CNBB). Między innymi był przewodniczącym parańskiej Komisji Sprawiedliwość i Pokój, jak też odpowiedzialnym za nauczanie religi, i stały diakonat.
Po śmierci bp. Wisniewskiego w brazylijskim Kościele jest pięciu biskupów urodzonych w Polsce i czterech wywodzących się z polskiej grupy etnicznej.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.
Według FSB brał on udział w zorganizowaniu wybuchu na stacji dystrybucji gazu.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.