Policjanci to strażnicy ludzkiej godności i narodowego dobra wspólnego – mówił w Bazylice św. Krzyża w Warszawie ks. płk Sławomir Żarski, naczelny kapelan Policji, apelując o modlitwę w intencji jej funkcjonariuszy. W niedzielę 25 lipca, we wspomnienie św. Krzysztofa, Policja świętuje dzień uroczystych obchodów 91. rocznicy powstania tej formacji. Eucharystia była transmitowana przez 1 Program Polskiego Radia.
W homilii ks. Żarski zachęcał obecnych na Mszy św. funkcjonariuszy i pracowników Policji, aby dbali nie tylko o swoje przymioty fizyczne, ale zwracali uwagę na siłę charakteru. - Jak wiele trzeba hartu ducha, by nie ulec pokusie nieuczciwości i braku gorliwości, wiedzą tylko policjanci - powiedział. Zachęcał funkcjonariuszy, by sił do zachowania czujności i godnej postawy szukali w modlitwie i pomocy duszpasterzy Policji.
- Modlitwa jest podstawowym, fundamentalnym aktem wiary. Musi ona być czymś nadzwyczajnym, pomimo pozorów, czymś nieziemskim, skoro ci, którzy zdecydowali się swoim życiem i w swoim życiu pójść za Chrystusem i naśladować Go, charakteryzują się właśnie modlitwą - podkreślił.
- Ośmielam się prosić uczestniczących w tej Mszy świętej o modlitwę w intencji wszystkich polskich policjantów, którzy dniem i nocą stoją na straży naszego bezpieczeństwa, dobra wspólnego i porządku publicznego. Módlcie się za naszych policjantów, nie tylko w dniu ich święta, ale zawsze o nich pamiętajcie – zaapelował ks. Żarski.
Na koniec życzył policjantom, aby zawsze dostrzegali powołanie swej służby - nieść pomoc drugiemu człowiekowi. - Dobry policjant to nie tylko ten wyszkolony, profesjonalny funkcjonariusz, to przede wszystkim człowiek, który postrzega człowieka w tych, którym służy – powiedział ks. Żarski. Na koniec zawierzył Policjantów opiece ich patrona św. Michała Archanioła.
Eucharystię celebrowało grono kapelanów – duszpasterzy Policji. Obecni podczas Mszy św. byli m.in. gen. Andrzej Matejuk, Komendant Główny Policji i szef BBN Stanisław Koziej. Uroczystą Mszę św. uświetniły Chór Komendy Stołecznej Policji i Orkiestra Reprezentacyjna Policji, które po zakończeniu Eucharystii wystąpiły z krótkim koncertem.
24 lipca 1919 r. Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 r. Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał Policję. W 2007 r. śp. biskup polowy WP Tadeusz Płoski pełnił funkcję delegata ds. duszpasterstwa Policji. Obecnie funkcję naczelnego duszpasterza Policji sprawuje ks. płk Sławomir Żarski, administrator diecezji wojskowej.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.