Gdańsk dzieli się swoim wielkim skarbem - tryptykiem "Sąd Ostateczny" pędzla słynnego Hansa Memlinga. Teraz cały świat może to najcenniejsze dzieło znad Motławy obejrzeć w internecie.
Właśnie wystartowała strona internetowa www.sadostateczny.pl - na niej znaleźć można krótkometrażowy film opowiadający historię opisaną w wierszu "Sąd Ostateczny" Jacka Kaczmarskiego. Poza filmem na stronie dostępne są również sylwetki Hansa Memlinga, niderlandzkiego malarza z Brugii oraz Jacka Kaczmarskiego, poety i muzyka, w którego zainteresowaniach znajdowało się malarstwo. Autorzy projektu to gdańska Fundacja Fale Kultury. - Projekt stanowi wielopłaszczyznową promocję dzieła Memlinga, dzieła plastycznego kojarzącego się z Gdańskiem i znajdującego się w gdańskim Muzeum Narodowym. Pragniemy, by nasze działania wpłynęły na powszechną rozpoznawalność tego wyjątkowego tryptyku i pozwoliły szerszej publiczności na odkrycie jego symboliki. Przy pomocy nowoczesnych środków prezentacji ukazujemy treści renesansowej sztuki niderlandzkiej - mówi Anna M. Czarzasta z fundacji, scenarzystka filmu.
Do współpracy w projekcie i realizacji filmu zaproszono trójmiejskich artystów. Film zrealizował gdańszczanin, Piotr Tomaszkiewicz, na podstawie scenariusza gdańszczanki. Narrację filmu konstruuje wiersz poety Jacka Kaczmarskiego, który ostatnie lata życia spędził w Gdańsku. W projekt włączyła się również Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego z Gdańska, która na potrzeby projektu udostępniła oryginalny maszynopis wiersza. Utwór w filmie przeczytał Tomasz Więcek, gdynianin, aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Muzykę do dzieła stworzył i film udźwiękowił trójmiejski kompozytor, gdańszczanin, Marek Kuczyński.
Na stronie internetowej www.sadostateczny.pl autorzy projektu przygotowali też do ściągnięcia konspekt lekcji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych poświęcony dziełu. Znaleźć tu można też fascynującą historię przybycia obrazu Memlinga do Gdańska.
Projekt został sfinansowany przez Miasto Gdańsk i Samorząd Województwa Pomorskiego, zrealizowany przy współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku. Patronat Honorowy nad projektem objął JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. dr hab. Krzysztof Polkowski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.