Gdańsk dzieli się swoim wielkim skarbem - tryptykiem "Sąd Ostateczny" pędzla słynnego Hansa Memlinga. Teraz cały świat może to najcenniejsze dzieło znad Motławy obejrzeć w internecie.
Właśnie wystartowała strona internetowa www.sadostateczny.pl - na niej znaleźć można krótkometrażowy film opowiadający historię opisaną w wierszu "Sąd Ostateczny" Jacka Kaczmarskiego. Poza filmem na stronie dostępne są również sylwetki Hansa Memlinga, niderlandzkiego malarza z Brugii oraz Jacka Kaczmarskiego, poety i muzyka, w którego zainteresowaniach znajdowało się malarstwo. Autorzy projektu to gdańska Fundacja Fale Kultury. - Projekt stanowi wielopłaszczyznową promocję dzieła Memlinga, dzieła plastycznego kojarzącego się z Gdańskiem i znajdującego się w gdańskim Muzeum Narodowym. Pragniemy, by nasze działania wpłynęły na powszechną rozpoznawalność tego wyjątkowego tryptyku i pozwoliły szerszej publiczności na odkrycie jego symboliki. Przy pomocy nowoczesnych środków prezentacji ukazujemy treści renesansowej sztuki niderlandzkiej - mówi Anna M. Czarzasta z fundacji, scenarzystka filmu.
Do współpracy w projekcie i realizacji filmu zaproszono trójmiejskich artystów. Film zrealizował gdańszczanin, Piotr Tomaszkiewicz, na podstawie scenariusza gdańszczanki. Narrację filmu konstruuje wiersz poety Jacka Kaczmarskiego, który ostatnie lata życia spędził w Gdańsku. W projekt włączyła się również Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego z Gdańska, która na potrzeby projektu udostępniła oryginalny maszynopis wiersza. Utwór w filmie przeczytał Tomasz Więcek, gdynianin, aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Muzykę do dzieła stworzył i film udźwiękowił trójmiejski kompozytor, gdańszczanin, Marek Kuczyński.
Na stronie internetowej www.sadostateczny.pl autorzy projektu przygotowali też do ściągnięcia konspekt lekcji dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych poświęcony dziełu. Znaleźć tu można też fascynującą historię przybycia obrazu Memlinga do Gdańska.
Projekt został sfinansowany przez Miasto Gdańsk i Samorząd Województwa Pomorskiego, zrealizowany przy współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku. Patronat Honorowy nad projektem objął JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. dr hab. Krzysztof Polkowski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.