W poniedziałek nad ranem w Grodzisku Mazowieckim, w wieku 92 lat zmarł ks. kanonik Leon Kantorski - b. proboszcz parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. W czasach PRL wspierał struktury podziemnej Solidarności; był wychowawcą wielu pokoleń młodzieży.
Pogrzeb odbędzie się w środę o godz. 13 w Kościele przy ul. Jana Pawła II 7 w Podkowie Leśnej - poinformowano na stronie Urzędu Miejskiego Podkowy Leśnej.
Ks. Kantorski - od 1991 r. Honorowy Obywatel Miasta Ogrodu Podkowa Leśna - w czasach PRL-u wspierał działalność Terenowego Komitetu Oporu "Solidarność". W 1980 roku w kościele św. Krzysztofa zorganizował głodówkę w proteście przeciw uwięzieniu opozycjonisty Mirosława Chojeckiego; w 2007 r. został za to odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej, w 1998 r. za wybitne zasługi w długoletniej pracy duszpasterskiej i działalności społecznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Ks. Kantorski urodził się 31 marca 1918 w Domaradzicach (Wielkopolska). W 1937 r. rozpoczął studia w seminarium Duchownym w Gnieźnie; naukę przerwała mu wojna. W czasie okupacji (1939-1943) pracował jako robotnik w niemieckiej fabryce na terenie zakładów Cegielskiego w Poznaniu oraz jako elektryk w zakładach Siemensa. Po ucieczce do Francji został klerykiem w Instytucie Katolickim Des Carmes, a następnie w Seminarium Polskim w Paryżu.
Święcenia kapłańskie przyjął 3 lipca 1947 r. w Paryżu, a pracę duszpasterską rozpoczynał w parafiach w Buku, Poznaniu i Śmiglu. W kolejnych latach był też m.in. duszpasterzem akademickim przy kościele św. Anny w Warszawie, w latach 1964 - 1991 proboszczem parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. W 1991 r., po przejściu na emeryturę został Honorowym Obywatelem Podkowy Leśnej.
Ks. Kantorski był animatorem licznych akcji społecznych. Patronował m.in. parafialnemu ruchowi młodzieżowemu "Świetliki", w 1964 r. odnowił tradycję corocznego święcenia samochodów, patronował też zespołowi muzycznemu "Trapiści". Był inicjatorem postawienia w przykościelnym ogrodzie w Podkowie Leśnej pomnika katyńskiego z cyklu "Kalwarie Polskie", autorstwa Jerzego Kaliny. (PAP)
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.