Posłowie koła Konfederacji poinformowali w czwartek, że rozpoczęli pracę nad powołaniem parlamentarnego zespołu ds. kultury posiadania broni. Do głównych zadań zespołu ma należeć rewizja obowiązujących przepisów prawa dot. posiadania broni oraz promowanie kultury posiadania broni.
Poseł Konfederacji Michał Urbaniak poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że przedstawiciele Konfederacji zakładają parlamentarny zespół ds. kultury posiadania broni w Polsce. Jak dodał, celem zespołu ma być rewizja aktów prawnych dotyczących posiadania broni w Polsce. "To czym chcemy się zajmować to ustawa o broni i amunicji. Chcemy zrewidować to jak ona dzisiaj działa. Ta ustawa jest ostrzejsza niż nawet narzucona nam z Unii Europejskiej dyrektywa. Ten stan prawny nam się nie podoba" - podkreślił poseł.
Posłowie Konfederacji zaapelowali, aby do zespołu przystępowali posłowie z różnych ugrupowań. "Zależy nam, aby zbudować w Polsce kulturę posiadania broni. Chcemy też zajmować się edukacją na rzecz bezpieczeństwa i przysposobienia obronnego" - mówił Urbaniak. Jego zdaniem, Polacy nie potrafią w odpowiedni sposób posługiwać się bronią, dlatego potrzebna jest edukacja. Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak dziękował środowiskom strzeleckim, proobronnym i służbom mundurowym za krzewienie kultury posiadania broni w Polsce. Jak ocenił, w Polsce jest przestrzeń do tego aby, dyskutować o tym jak uprościć prawo do posiadania broni. Jak tłumaczył, zespół chce sprawić, aby te regulacje były logiczne, przejrzyste i niezależne od kaprysu urzędnika, czy biurokraty, który decyduje o tym, który obywatel ma prawo posiadać broń, a który nie.
W ocenie Bosaka, zwiększenie ilości wydawanych pozwoleń na posiadanie broni, wzmocniłoby rozwój polskiego przemysłu obronnego. "Jeżeli kultura broni w Polsce byłaby lepsza, to byłoby większe zaplecze konsumenckie dla polskich producentów broni" - przekonywał poseł.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.