Rozpoczęły się obchody 600-lecia parafii pw. św. Aleksego w Płocku-Trzepowie. Sześć wieków temu powstała ona z fundacji Kapituły Katedralnej Płockiej. Uroczystości rocznicowe odbywać się będą w parafii w ciągu całego roku.
Św. Aleksy jest patronem tylko czterech parafii w Polsce. Oprócz niego we wspólnocie czci się także Michała Archanioła oraz Ojca Pio: „Obok kościoła od ubiegłego roku stoi pomnik nawróconego alkoholika Irlandczyka Mateusza Talbota. To z naszej parafii co roku wyrusza pielgrzymka do Niepokalanowa w intencji trzeźwości narodu. Raz w miesiącu odbywa się Msza św. w intencji trzeźwości” - mówi ks. kan. Zbigniew Kaniecki, proboszcz parafii oraz dyrektor Ośrodka Trzeźwości Diecezji Płockiej.
W parafii działają koła różańcowe, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Stowarzyszenie „Filadelfia”, Grupa Modlitewna Ojca Pio: „To jedyne takie stowarzyszenie w diecezji, które ciągle się rozwija – opowiada ks. Kaniecki. – Należą do niego wszyscy chętni, także małżeństwa”, dodaje proboszcz.
Przy parafii w Płocku-Trzepowie znajduje się także kilka ciekawych, historycznych pamiątek. Blisko kościoła usytuowany jest wysoki, kilkumetrowy krzyż „karawaka”, z wyrytymi 28. literami, które tworzą egzorcyzm, mający m.in. chronić przed zarazą. Można także zobaczyć inny, mniejszy krzyż, wykopany przez archeologów, z napisem „granice miasta Płocka z 1322 roku”.
Parafię św. Aleksego w Płocku-Trzepowie erygował w 1410 r. ówczesny biskup płocki Jakub z Korzkwi. Wokół świątyni powstał przykościelny cmentarz. Dzieci nieochrzczone grzebano jednak wokół figury św. Antoniego, która znajdowana była poza cmentarzem. W latach 60. kościół został gruntownie odrestaurowany, W latach 1970-71 zbudowano nową plebanię. Rok później do parafii sprowadzone zostały relikwie św. Aleksego – patrona parafii i kościoła oraz św. Stanisława Kostki. W 2008 r. obecny biskup płocki Piotr Libera poświęcił kaplicę św. Ojca Pio, wraz z jego relikwiami. Od początku XIX w. parafia miała 19 proboszczów, w większości byli to profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Obecny proboszcz ks. kan. Zbigniew Koniecki pełni swoją funkcję od 13 lat.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.