Reklama

Red. Rymanowski do kościelnych rzeczników: Trzeba zakładać, że dziennikarz wie wszystko

W telewizji nie kłam i nie manipuluj. Trzeba zakładać, że dziennikarz wie wszystko, choć nie wie, jest przygotowany i może sprawdzić. Lepiej odpowiedzieć jednym zdaniem na niewygodne pytanie i płynnie przejść do własnej agendy niż wprost wycofać się z odpowiedzi, bo to wywołuje bardzo negatywne wrażenie u widzów - mówił do rzeczników instytucji kościelnych znany dziennikarz red. Bogdan Rymanowski.

Reklama

W Konstancinie-Jeziornie odbywają się XV Warsztaty Rzeczników Prasowych i Pracowników Instytucji Kościelnych.

Znany dziennikarz, na co dzień prowadzący rozmowy z politykami na antenie Polsatu (wcześniej był dziennikarzem TVN i RMF FM), wygłosił wykład na temat zasad przeprowadzania wywiadu na żywo w telewizji, w tzw. prime time, czyli czasie najwyższej oglądalności.

Red. Rymanowski mówił przede wszystkim o tym, jak w czasie wywiadu powinni się zachowywać przedstawiciele instytucji kościelnych, w tym rzecznicy prasowi odpowiadający na trudne pytania dziennikarza.

Podkreślił, że gdy dziennikarz nagrywa tzw. „setkę” (krótką wypowiedź wykorzystywaną np. do serwisów informacyjnych i głównych wieczornych wydań wiadomości), warto wymyślić dla niego zdanie na tyle ciekawe i intrygujące, aby z 90-procentowym prawdopodobieństwem wybrał je z całego nagranego materiału. Wybierze bowiem właśnie nie więcej niż 10-15 sekund.

Zdaniem Rymanowskiego, każdy występ kościelnego rzecznika w telewizji jest "do wygrania", ale potrzeba pełnej koncentracji, uważnego słuchania, kontaktu wzrokowego, kontroli gestykulacji i mimiki. Trzeba "mówić z głowy", czyli przygotować się do wystąpienia wcześniej, a nie czytać z kartki.

- W telewizji nie ściemniaj, nie kłam i nie manipuluj. Trzeba zakładać, że dziennikarz wie wszystko, choć nie wie, jest przygotowany i może sprawdzić. Unikaj agresji. Pamiętaj, często pytania są ważniejsze od odpowiedzi - tłumaczył rzecznikom dziennikarz "Polsatu".

Zaznaczył, że pytania, na które rzecznik nie odpowiedział, mogą się zmienić w problem żyjący własnym życiem. - Lepiej odpowiedzieć jednym zdaniem na niewygodne pytanie i płynnie przejść do własnej agendy, niż wprost wycofać się z odpowiedzi, bo to wywołuje bardzo negatywne wrażenie u widzów - wyjaśnił red. Bogdan Rymanowski.

Tematem trzydniowych (25-27 listopada) XV Warsztatów Rzeczników Prasowych i Pracowników Instytucji Kościelnych, odbywających się w Konstancinie-Jeziornie jest komunikacja kryzysowa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Sobota
dzień
0°C Sobota
wieczór
-2°C Niedziela
noc
-3°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama