Wysoko płynie Wisła na Lubelszczyźnie. W sobotę w tym regionie spodziewana jest fala kulminacyjna. Rano w Annopolu rzeka przekraczała stan alarmowy o półtora metra. Poziom wody w Wiśle w Sandomierzu (Świętokrzyskie) rano przekraczał stan alarmowy o 33 centymetry, ale woda w rzece powoli przestaje przybierać. W ciągu trzech godzin jej poziom spadł o pięć centymetrów. Poziom wód w rzekach Małopolski opada.
Lubelskie:
Od piątkowego wieczora Wisła w Annopolu podniosła się o ponad 30 cm. O godz. 8 rano w sobotę jej poziom wynosił 6,5 metra czyli półtora metra więcej niż stan alarmowy. W położonych niżej Puławach rzeka nie przekraczała stanu alarmowego.
Stan alarmu powodziowego obowiązuje we wszystkich nadwiślańskich gminach i powiatach Lubelszczyzny.
Jak poinformował pracownik dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego nigdzie w regionie nie została zarządzona ewakuacja.
Około 200 strażaków pracuje w miejscach, gdzie Wisła przerwała wały podczas powodzi w maju i czerwcu. Podwyższają korony prowizorycznie wykonanych tam umocnień i okładają je folią od strony wody. Najwięcej pracy mają w Zastowie Polanowskim w gminie Wilków, gdzie wyrwa w wałach miała długość około 500 metrów.
"Jest tam usypany solidny wał ziemny, jeżdżą po nim ciężarówki. Pracuje tam stu strażaków. Jeśli fala nie będzie długa i bardzo wysoka, to powinniśmy go obronić" - powiedział rzecznik Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie Wojciech Miciuła.
Podczas powodzi w maju i czerwcu Wisła na Lubelszczyźnie przerwała wały w czterech miejscach: dwukrotnie w Zastowie Polanowskim i Popowie oraz w Kopcu i okolicach Janowca. Dwukrotnie zalana została prawie cała gmina Wilków. Najwyższy poziom wody w Annopolu sięgał wtedy niemal 8 metrów.
Świętokrzyskie:
Według informacji Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody świętokrzyskiego jedynie w Zawichoście poziom wody wzrósł o centymetr i przekracza stan alarmowy niewiele ponad metr. Cały czas odnotowywany jest spadek poziomu Wisły w górnym biegu rzeki. Krakowskie Biuro Prognoz Meteorologicznych przewiduje, że w niedzielę rano Wisła w Sandomierzu powinna płynąć poniżej stanu alarmowego.
Inne rzeki w województwie świętokrzyskim nie przekraczają stanów alarmowych, z wyjątkiem Kamiennej w Wąchocku.
Alarm powodziowy obowiązuje w gminie Połaniec (w powiecie staszowskim) oraz w nadwiślańskich gminach powiatów sandomierskiego i opatowskiego. Pełnione są całodobowe dyżury w lokalnych centrach zarządzania kryzysowego. Służby ratownicze monitorują stan wałów. W nocy z piątku na sobotę nie doszło do poważniejszych przesiąków wody.
Małopolska
W sobotę w Małopolsce alarmy powodziowe obowiązywały w dwóch gminach, poziom wody przekroczył stan alarmowy w jednym miejscu - poinformowała PAP Monika Frenkiel z Urzędu Wojewódzkiego.
W sobotę alarmy powodziowe obowiązywały w gminie Nowe Brzesko i w gminie Pcim. Stan alarmowy przekroczyła tylko Szreniawa w Biskupicach.
Stany ostrzegawcze wody nadal utrzymywały się na Wiśle - w Szczucinie i Karsach, oraz na Rabie w Proszówkach i na Sole w Oświęcimiu.
Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązywało w ośmiu gminach.
Synoptycy zapowiadają w Małopolsce przelotne opady deszczu, ale zdaniem służb wojewódzkich wody w rzekach będą nadal opadać.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.