Reklama

Uzależnienie życia od mijających realiów głupotą

Uzależnienie własnego życia od mijających realiów młodości, siły fizycznej, wygody i władzy jest głupotą – przestrzegł Benedykt XVI w dzisiejszym rozważaniu podczas modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo.

Reklama

Papież przypomniał postaci kilku świętych, których wspomnienie liturgiczne przypada w tych dniach: św. Ignacego Loyolę, założyciela Towarzystwa Jezusowego, św. Alfonsa Marię de Liguori, założyciela redemptorystów, św. Euzebiusza, pierwszego biskupa Piemontu oraz św. Jana Marii Vianneya, proboszcza z Ars. „Wspólne tym wszystkim Świętym jest zaangażowanie na rzecz zbawienia dusz i służby Kościołowi poprzez własne charyzmaty, przyczyniając się do jego odnowy i wzbogacenia” – powiedział papież podkreślając, że „osiągnęli oni `mądrość serca` gromadząc to, co nie ulega zepsuciu i odrzucając to, co nieuchronnie zmienia się wraz z czasem: władzę, bogactwo i nietrwałe przyjemności”.

Benedykt XVI nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, w której Jezus ostrzega słuchaczy przed pragnieniem dóbr doczesnych w przypowieści o bogatym głupcu, który zgromadziwszy dla siebie obfite plony, przestaje pracować, konsumuje swoje dobra bawiąc się i łudzi się wręcz, że będzie mógł oddalić śmierć. „Głupcem w Biblii jest ten, kto nie chce zdać siebie sprawy z doświadczenia rzeczy widzialnych, że nic nie trwa wiecznie, lecz wszystko mija: młodość tak jak siła fizyczna, wygody, jak i role władzy. Uzależnienie własnego życia od tak mijających realiów jest zatem głupotą. Natomiast człowiek, który pokłada ufność w Panu, nie obawia się przeciwności życia, ani nawet nieuchronnej rzeczywistości śmierci: to człowiek, który osiągnął `mądrość serca`, jak Święci” – powiedział papież.

Ojciec Święty przypomniał, że jutro można będzie skorzystać z odpustu zwanego Porcjunkula albo „przebaczenie asyskie”, który św. Franciszek uzyskał w 1216 roku od papieża Honoriusza III. Ponadto wspomniał inne uroczystości i rocznice kościelne: 5 sierpnia, poświęcenie bazyliki Marki Bożej Większej, 32. rocznicę śmierci papieża Pawła VI, oraz 6 sierpnia, święto Przemienienia Pańskiego. „Dzień 6 sierpnia, uważany za szczyt letniego światła, wybrany został, by wyrazić, że blask Oblicza Chrystusa oświetla cały świat” – powiedział Benedykt XVI.

- Dobra doczesne nie są celem, lecz środkiem w drodze do wieczności - przypomniał Benedykt XVI zwracając się do Polaków podczas dzisiejszej (1 sierpnia) modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo.

KAI

 

Na kolejnej stronie publikujemy pełny tekst papieskich rozważań.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama