Ponad 50 tys. ministrantów z 17 krajów Europy przybyło 2 sierpnia z pielgrzymką do Rzymu. Pątnicy uczczą w ten sposób 50-lecie istnienia Międzynarodowego Stowarzyszenia Ministrantów (CIM).
Wśród 53 tys. przybyłych do Wiecznego Miasta młodych ludzi największą grupę narodowościową stanowią Niemcy - 45 tys. uczestników. Towarzyszy im wielu biskupów, m.in. z Niemiec, Belgii, Luksemburga, Portugalii, Serbii oraz Słowacji. Mottem spotkania są słowa: „Pić z prawdziwego źródła”.
Najważniejszym punktem pobytu ministrantów w Rzymie będzie wtorkowa modlitwa wieczorna na Placu św. Piotra oraz środowa audiencja ogólna z Benedyktem XVI, który przybędzie specjalnie na to spotkanie z Castel Gandolfo.
Dzisiaj przed Bazyliką św. Piotra ustawiono figurę św. Tarcyzjusza – patrona ministrantów. Posąg jest dziełem szwajcarskiego artysty Bernharda Langa. Waży 5 ton i ma 5 metrów wysokości. Figura towarzyszyła poprzednim spotkaniom ministrantów w Szwajcarii, Luksemburgu oraz na Węgrzech.
Na środowej audiencji zostanie ona poświęcona przez papieża i przeniesiona do rzymskich katakumb św. Kaliksta.
Św. Tarcyzjusz był męczennikiem rzymskim z czasów prześladowań za cesarza Decjusza. Zginął broniąc przed poganami Najświętszego Sakramentu, który niósł pod płaszczem, prawdopodobnie po Eucharystii. Został pochowany w katakumbach na Via Appia Antica.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.