Na rozszerzającej się pustyni duchowej XXI wieku potrzeba dogłębnej odnowy kulturowej w oparciu o rozeznanie między dobrem a złem. Ten apel Benedykta XVI z encykliki Caritas in veritate przypomniał w Bolonii bp Ernesto Vecchi w 30. rocznicę słynnego zamachu terrorystycznego na tamtejszy dworzec kolejowy.
Bomba zdetonowana 2 sierpnia 1980 r. przez neofaszystowską grupę terrorystyczną Nuclei Armati Rivoluzionari spowodowała śmierć 85 osób. 200 zostało rannych. Zamach uznano za najbardziej brutalny akt terroru w powojennych Włoszech.
Oprócz oficjalnych uroczystości upamiętniających to wydarzenie zorganizowano także nabożeństwo żałobne w intencji ofiar zamachu. W homilii boloński biskup pomocniczy przypomniał o potrzebie pamięci historycznej, która pozwala uniknąć błędów także w sferze życia publicznego. Nawiązując do znanego sformułowania Jana Pawła II o „dwóch płucach” bp Vecchi zastosował je do spraw publicznych, które jego zdaniem powinny „oddychać” wiarą i rozumem w miejsce dawnych podziałów politycznych na prawicę, lewicę i centrum. Włoski hierarcha skrytykował jednocześnie sprowadzanie demokracji do rodzaju spektaklu, w którym nie mają znaczenia racje czy prawda, ale „rządzący układ”.
Papież wznowił spotkania z przedstawicielami Kurii Rzymskiej.
Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) alarmuje.
Zdjęcie papieża, bez sutanny i piuski widnieje na pierwszych stronach włoskich gazet.
Porozumienie wyklucza jednak możliwość stawiania tam baz wojskowych.
Właśnie przy wsparciu Rosji wybudowała wojskową bazę lotniczą niedaleko granicy z sąsiadem.
Austen Ivereigh nie wierzy, że Franciszek wkrótce zrezygnuje.