Kilkanaście tysięcy młodych ludzi z całej Europy i z innych kontynentów modliło się od początku lata goszcząc w ekumenicznej wspólnocie w Taizé. Większość przybywa tam na tygodniowe rekolekcje. Nie brakuje też osób starszych, czy wręcz całych rodzin przybywających do Taizé z małymi dziećmi.
Rano, w południe i wieczorem dzwony wzywają wszystkich na modlitwę. Młodzi ludzie zajmują wtedy miejsca w Kościele Pojednania wokół wspólnoty braci. Razem śpiewamy psalmy, słuchamy Słowa Bożego, w długiej chwili milczenia, pośrodku każdej modlitwy, rozważamy je, zanosimy prośby i uwielbienie. Wspólny śpiew w różnych językach łączy te tradycyjne elementy wspólnej modlitwy. Młodzi ludzie reprezentujący kilkadziesiąt krajów włączają się w śpiew po polsku, po litewsku, po holendersku czy po chorwacku. Wiele śpiewów jest też w języku łacińskim.
Wspólna modlitwa przygotowuje wszystkich do uczestnictwa w codziennych spotkaniach biblijnych. Zaraz po przyjeździe młodzi dzieleni są na grupy według wieku: 17-18 lat, 19-24, 25-29 i powyżej 30. Oddzielną grupę stanowią młodzi w wieku 15 i 16 lat ze swoimi opiekunami, a także rodziny z małymi dziećmi. Dla każdej grupy oddzielnie bracia ze wspólnoty wygłaszają biblijne katechezy, następnie tworzy się małe kilkuosobowe grupki i uczestnicy spotkań starają się skonfrontować swoje doświadczenie wiary i życia z rozważanymi fragmentami Ewangelii. W tym roku wszyscy uczestnicy poznają Ewangelię według świętego Jana. „Być świadkiem”, „Nie ma większej miłości”, „Wstań!”, „Wytrwajcie!” – to niektóre tematy na kolejne dni.
Co tydzień gościmy kilkusetosobową grupę Polaków. Przyjeżdżają w sposób zorganizowany, ze swymi duszpasterzami, ale także coraz częściej w małych grupach i zupełnie indywidualnie. Dojazd do Taizé ułatwiają wahadłowe autokary, które wyruszają co sobotę z kilku miast Polski: w niedzielę przed południem przywożą uczestników do Taizé, a wieczorem wracają do Polski. W tym tygodniu gościmy 50-osobową grupę z Zabrza i Gliwic, podobną z Nowej Soli i nieco mniejszą z małych miejscowości w diecezji łódzkiej.
Odwiedzają nas biskupi z różnych krajów. W ubiegłą niedzielę dwóch celebrowało kończącą każdy tydzień uroczystą Eucharystię. W tym tygodniu jest z nami jeden z biskupów chorwackich, a także anglikański arcybiskup Yorku John Sentamu, który co roku odwiedza Taizé. W najbliższą niedzielę swój przyjazd zapowiedział metropolita Dijon, oraz abp Stanisław Gądecki z Poznania.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.