Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował w czwartek podczas swej pierwszej wizyty w Nagasaki o świat wolny od broni atomowej. W poniedziałek przypada 65. rocznica zrzucenia bomby atomowej na to miasto.
"Jedynym sposobem zagwarantowania, że broń nuklearna nie będzie wykorzystywana, jest jej całkowite wyeliminowanie" - oświadczył Ban Ki Mun w obecności setek zebranych.
"Jestem tu, by uczcić hibakusha" (ludzi, którzy ucierpieli z powodu wybuchu bomby atomowej w Hiroshimie lub Nagasaki) - podkreślił sekretarz generalny.
Ban Ki Mun w piątek jako pierwszy sekretarz generalny ONZ weźmie udział w uroczystości upamiętniającej rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroshimę. Odbywa się ona co roku o godz. 8.15 (1.15 czasu polskiego), czyli w porze, gdy z samolotu Enola Gay zrzucono po raz pierwszy w historii bombę atomową na ludność cywilną.
W tegorocznych obchodach także po raz pierwszy będzie uczestniczył przedstawiciel USA - ambasador John Roos.
Stany Zjednoczone nigdy nie przeprosiły za ataki atomowe na Japonię.
Trudno ściśle ustalić, ile ofiar śmiertelnych pociągnęły za sobą ataki. Sam wybuch i skutki promieniowania spowodowały do końca października 1945 roku zgon 130-140 tysięcy mieszkańców Hiroshimy. Bomba zrzucona na Nagasaki spowodowała bezpośrednio śmierć 70-80 tys. ludzi. W kolejnych latach rosła liczba zmarłych, gdy choroba popromienna nadal zbierała swe tragiczne żniwo. (PAP)
mw/ ro/
6731409
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.