57 proc. ankietowanych uważa, że Bronisław Komorowski będzie prezydentem wszystkich Polaków; 37 proc. jest zdania, że prezydentem tych, którzy na niego głosowali - wynika z sondażu TNS OBOP przesłanego w czwartek PAP.
Natomiast 56 proc. uważa, że teraz w polityce będzie więcej zgody i współpracy; w tym 16 proc. ankietowanych jest o tym zdecydowanie przekonanych, a 40 proc. raczej przekonanych. Odmiennego zdania jest 35 proc. badanych; z czego 25 proc. raczej nie uważa, aby w polityce było więcej zgody i współpracy, a 10 proc. jest przekonanych o tym. Zdania w tej sprawie nie miało 9 proc.
65 proc. badanych przez TNS OBOP oceniło, że teraz jedna partia zyska pełną władzę w państwie. Zdania, że zdecydowanie tak będzie jest 24 proc., a że raczej tak będzie - 41 proc. respondentów. Inaczej myśli 26 proc. ankietowanych; w tym 20 proc. uważa, że raczej nie dojdzie do uzyskania przez jedną partię pełni władzy w państwie, a 6 proc., że zdecydowanie tak nie będzie. 9 proc. nie wypowiedziało się w tej sprawie.
O tym, że w sytuacji, kiedy prezydent i premier są z tej samej partii, urząd głowy państwa straci na znaczeniu, przekonanych jest 31 proc. ankietowanych; 8 proc. zdecydowanie tak uważa, a 23 proc. raczej tak. Z kolei ponad połowa badanych - 56 proc. oceniło, że tak się nie stanie; wśród tej grupy 43 proc. raczej nie sądzi, by urząd prezydenta stracił na znaczeniu, a 13 proc. zdecydowanie tak nie uważa. Nie wypowiedziało się w tej sprawie 13 proc. pytanych.
W ocenie 30 proc. ankietowanych wybór na prezydenta Komorowskiego przyniesie zmiany na lepsze w zachowaniu pamięci narodowej; 14 proc. jest przeciwnego zdania; 45 proc. oceniło, że nic się nie zmieni, a 11 proc. nie wyraziło zdania.
W kwestii pozycji Polski w Unii Europejskiej prawie połowa ankietowanych - 45 proc. oceniła, że wybór Komorowskiego wpłynie na lepsze zmiany; 9 proc., że wpłynie na gorsze zmiany; 38 proc. uważa, że nie przyniesie to żadnych zmian; a 8 proc. nie wypowiedziało się.
Ponad połowa badanych - 51 proc. oceniła, że Komorowski wpłynie na polepszenie stosunków z Rosją i sąsiadami zza granicy wschodniej; 10 proc. stwierdziło, że relacje te się pogorszą, 28 proc. uważa, że nic się nie zmieni, a 11 proc. nie miało w tej sprawie zdania.
Przekonanie, że Komorowski poprawi bezpieczeństwo narodowe wyraziło 36 proc. ankietowanych, 11 proc. jest zdania przeciwnego, aż 42 proc. uważa, że nic się nie zmieni, a 11 proc. nie wypowiedziało się.
38 proc. Polaków oceniło, że wybór Komorowskiego przyniesie zmiany na lepsze w kwestii udziału wojska polskiego w wojnach za granicami kraju; o tym, że będzie gorzej przekonanych jest 11 proc.; 37 proc. oceniło, że nic się nie zmieni, a 14 proc. nie miało w tej sprawie zdania.
38 proc. ankietowanych oceniło, że działania nowego prezydenta polepszą jakość uchwalanych ustaw; 16 proc. jest odmiennego zdania; aż 30 proc. uważa, że nic się nie zmieni; 16 proc. się nie wypowiedziało.
Sondaż TNS OBOP zrealizowany w dniach 8-12 lipca 2010 roku na reprezentatywnej, losowej 1003-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 15 roku życia.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.