Zespół młodych naukowców z Zakładu Biofizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonał spektakularnego odkrycia, tłumaczącego niezrozumiałe dotychczas mechanizmy związane z komórkowym łańcuchem przekazywania energii i ochroną przed wolnymi rodnikami.
Wyniki ich pracy, uznanej za niezwykle znaczące dla zrozumienia procesów przekazywania energii w układach biologicznych, opublikowało jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie - "Science".
Praca badawcza w całości została zrealizowana w Polsce, w laboratorium UJ, jako część grantu badawczego finansowanego przez brytyjską fundację Wellcome Trust. Kierownikiem i autorem całego projektu jest dr hab. Artur Osyczka, a pierwszą autorką opublikowanej w "Science" pracy - mgr Monika Świerczek.
Badania zespołu dotyczą jednego z podstawowych białek zaangażowanych w procesy bioenergetyczne komórek. Białko to jest zbudowane z dwóch identycznych monomerów, czyli prostych cząsteczek tego samego związku chemicznego. Razem tworzą one skomplikowany układ o symetrii strukturalnej, stanowiący centralny punkt łańcucha przekazywania energii.
Zdaniem specjalistów wiedza uzyskana podczas eksperymentów pozwala lepiej zrozumieć sam mechanizm działania kompleksu białkowego.
Jak podano w komunikacie UJ, powołującym się na analizy baz danych Institute of Scientific Information (ISI) z lat 1945 - 2010, "jest to pierwsza publikacja polskich badaczy w +Science+ gdzie autorem korespondencyjnym jest pracownik UJ".
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.