Podczas wejścia na szczyt K2 zginął Szwed Fredrik Ericsson - poinformował PAP kierownik polskiej wyprawy na najwyższy wierzchołek Karakorum (8611 m) Bogusław Ogrodnik. Dodał, że z uwagi na fatalne warunki alpiniści zrezygnowali z ataku i schodzą do bazy.
"Z ogromną przykrością informuję o tym wypadku. Zginął nasz szwedzki kolega - himalaista i narciarz ekstremalny. Jego rodzinie i najbliższym składamy najszersze wyrazy współczucia" - przekazał Ogrodnik.
W następnym smsie napisał: "Gerlinde była obok. Jest w szoku. Poleciał z tzw. butelki szyi (wąskie gardło) 1000 m w dół".
Kinga Baranowska, zdobywczyni siedmiu ośmiotysięczników, przekazała: "Ciężko mi się pisze. Jesteśmy przybici tą wiadomością. Wszyscy bardzo lubiliśmy Fredericka. Mimo że część z nas zamierzała zaatakować szczyt, zrezygnowaliśmy. Schodzimy do bazy. Jest bardzo krucho w ścianie".
Wcześniej poinformowała: "Dotarliśmy do obozu IV na 8 tys. Wstaliśmy o północy, pogoda była fatalna: zero widoczności, sypało śniegiem i wiało. Na szczyt zdecydowali się pójść Gerlinde i Frederick".
35-letni Szwed podjął próbę zdobycia K2 razem z Gerlinde Kaltenbrunner. Austriaczka po tym tragicznym wypadku zrezygnowała z dalszej wspinaczki.
Urodzony w Sundsvall Ericsson w 2004 roku został pierwszym Szwedem, który zjechał na nartach z wysokości ponad 8 tys. metrów - z Shisha Pangmy z 8012 m na 5600 m, a potem z Gasherbrum II - z 8035 m na 5500 m.
Rok temu próbował już wejść na K2, ale zrezygnował po tym, jak zginął wspinający się razem z nim włoski himalaista Michele Fait.
Urodzona 13 grudnia 1970 roku w Kirchdorf an der Krems Gerlinde Kaltenbrunner, zwana w środowisku alpinistów następczynią Wandy Rutkiewicz, zdobyła 13 ośmiotysięczników, wszystkie bez użycia tlenu z butli. Do Korony Himalajów pozostał jej tylko jeden szczyt - K2.
"Musimy pożegnać się z człowiekiem niezwykle uroczym. Fredrik był zawsze pełen optymizmu, zarażał swoją pasją do wspinaczki górskiej i narciarstwa. Był wspaniałym człowiekiem" - napisała na swej stronie Austriaczka.
Po raz pierwszy szczyt K2 został zdobyty w 1954 roku przez Włochów. Natomiast pierwszego polskiego wejścia i pierwszego na świecie kobiecego dokonała Rutkiewicz w 1986 roku. Do tej pory na górze stanęło ośmioro Polaków.
Skład polskiej wyprawy na K2: kierownik Bogusław Ogrodnik (45 lat, Wrocław), Kinga Baranowska (34, Wejherowo/Warszawa), Anna Czerwińska (61, Warszawa), Patrycja Jonetzko (33, Exeter/Wielka Brytania, lekarz), Tamara Styś (32, Pionki/Warszawa) oraz Jura Jermaczek (48, Rosja), Tomasz Kobielski (37, Gliwice), Marcin Miotk (37, Wejherowo) i Dariusz Załuski (41, Warszawa, operator filmowy).
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.