Rządowe Centrum Legislacji analizuje zapisy specustaw powodziowych; jeśli konieczna będzie ich nowelizacja, tak aby pomóc dotkniętym powodzią mieszkańcom Dolnego Śląska, rząd będzie gotowy z jej projektem na wtorkowe posiedzenie - powiedział PAP rzecznik rządu Paweł Graś
"Nasze centrum legislacyjne analizuje w tej chwili zapisy ustawy (powodziowej). Jeśli konieczna będzie nowelizacja, rząd praktycznie jutro będzie gotowy, żeby ją przeprowadzić" - powiedział w poniedziałek PAP Graś. Dodał, że będzie to jeden z tematów wtorkowego posiedzenia rządu.
Zaznaczył jednocześnie, że to czy Sejm zbierze się pomimo wakacji, by zająć się nowelizacją, zależy już jednak od parlamentu.
Spotkanie Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów w sprawie zwołania posiedzenia w trakcie wakacji parlamentarnych zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (Lewica).
"Będziemy pracować również - przyglądamy się - ustawie, która umożliwia pomoc strukturalną na odbudowę infrastruktury i najbardziej zniszczonych domów. Na pewno jutro rząd na posiedzeniu tą sprawą będzie się zajmował" - poinformował rzecznik rządu. Jak dodał, we wtorek "na pewno będzie komunikat, w jaki sposób ta pomoc będzie zapewniona".
Graś zapewnił, że "podobnie jak to było w innych przypadkach, nikt bez pomocy nie zostanie".
Przy tworzeniu, niedawno przyjętych ustaw, nie przewidziano kolejnego kataklizmu, jaki nawiedził w ostatnich dniach południowo-zachodnie regiony naszego kraju. Skutkiem tego mieszkańcy Bogatyni i Zgorzelca mogą dostać jedynie doraźne zasiłki.
O tym, że powodzianie z Dolnego Śląska nie skorzystają na razie z rozwiązań przyjętych w specustawach powodziowych napisał w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta zauważyła, że najpierw Sejm musiałby przerwać wakacje i znowelizować przepisy.
Rzecznik rządu pytany, czy premier Donald Tusk zamierza w najbliższym czasie udać się na dotknięte powodzią tereny Dolnego Śląska, zaznaczył, że "premier w tej chwili jest skoncentrowany na tym, żeby jak najszybciej zapewnić pomoc dla powodzian". Dodał, że w niedzielę na Dolnym Śląsku był szef MSWiA Jerzy Miller.
"Pracujemy nad pomocą doraźną i bieżącą, która jest w tej chwili potrzebna, czyli: żywność, woda, pomoc żołnierzy, strażaków i policji w bezpośrednim usuwaniu skutków i sprzątaniu" - powiedział Graś.
Zaznaczył ponadto, że rząd skupia się też na tym, "by jak najszybciej zostały przesłane pieniądze na doraźne zasiłki do 6 tys. zł dla poszkodowanych". "W tej kwestii rząd jest właściwie gotowy, więc jeśli samorządy się uporają, to praktycznie jeszcze dzisiaj może się rozpocząć wypłata tych środków" - dodał rzecznik rządu.
"Dziś będziemy mieli w późnych godzinach wieczornych posiedzenie Prezydium Sejmu, Konwentu Seniorów i myślę, że tam podjęte zostaną słuszne, obszerne i przede wszystkim bardzo moralne decyzje" - powiedział Wenderlich. Według niego, posiedzenie powinno być zwołane, a parlamentarzyści powinni zrobić wszystko, by pomóc w usunięciu skutków powodzi.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.