Wspólnota chrześcijan koptyjskich może uroczyście świętować Boże Narodzenie, które przypada 7 stycznia.
W sierpniu 2013 roku Bractwo Muzułmańskie zaatakowało i zniszczyło 84 kościoły oraz około 150 szkół, domów, firm oraz sierocińców chrześcijańskich w egipskiej prowincji Minya. Wraz z odbudową ostatniego kościoła w Anba Moussa al-Asswad wszystkie świątynie zostały ponownie otwarte. Wspólnota chrześcijan koptyjskich może uroczyście świętować Boże Narodzenie, które przypada 7 stycznia.
Islamiści dążyli do podzielenia społeczeństwa egipskiego i wywołania konfliktu religijnego, ale próba zakończyła się niepowodzeniem. Koptowie nie zwrócili się w brutalny sposób przeciwko muzułmanom. Poszli za wskazaniem swojego duchowego przywódcy Tawadrosa II, który powiedział: „To jest ofiara, którą podejmujemy dla Egiptu. Lepiej jest mieć ojczyznę bez kościołów, niż kościoły w ojczyźnie bez chrześcijan”.
Rząd zagwarantował chrześcijanom pomoc w odbudowie 84 zniszczonych świątyń i wraz z otwarciem kościoła w Anba Moussa obietnica została zrealizowana. Do 2015 roku niewiele kościołów zostało ponownie otwartych, ale proces odbudowy nabrał przyśpieszenia po zapowiedzi skierowanej w 2016 roku do koptyjskich chrześcijan przez prezydenta Abdela Fattaha al-Sisi: „Odbudujemy wszystkie kościoły. Nie dlatego, żeby zrobić wam łaskę, ale dlatego, że jesteśmy wam to winni”.
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.