2010 rok jest wyjątkowy pod względem liczby rekordów temperatur w całej historii prowadzonych obserwacji - informuje londyński "Times".
Chociaż do końca roku pozostało jeszcze 4,5 miesiąca, to już 16 państw zanotowało w minionych miesiącach 2010 roku krajowe rekordy temperatur. 15 z nich to temperatury najwyższe w historii pomiarów, a tylko w jednym kraju zanotowano rekord zimna.
Oprócz Rosji, gdzie temperatura w lipcu podniosła się do historycznego szczytu 44 stopni Celsjusza, najwyższe wskaźniki upałów zarejestrowano w wielu miejscach na ogromnej przestrzeni od Finlandii do Cypru w Europie czy też od Kolumbii w Ameryce Południowej po Oceanię. W krajach Zatoki Perskiej, m.in. w Katarze, Arabii Saudyjskiej, Iraku i Kuwejcie temperatura osiągnęła historyczne maksimum i przewyższyła 50 stopni C., a w Pakistanie sięgnęła 53,5 stopni, co jest nowym rekordem azjatyckim. Ten ostatni pomiar ustępuje tylko o 0,4 stopnia absolutnemu rekordowi świata, zanotowanemu w amerykańskiej Dolinie Śmierci.
Jedyny natomiast rekord, jeśli idzie o najniższą temperaturę, odnotowano w Gwinei, gdzie słupek rtęci spadł do 1,4 stopnia C.
Rok 2010 charakteryzuje się olbrzymimi kontrastami jeśli chodzi o pogodę - chociaż np. w Europie była wyjątkowa chłodna i długa zima, to zdaniem meteorologów amerykańskich pierwsza jego połowa była najbardziej upalną na świecie od początku obserwacji meteorologicznych.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.