Do sanktuarium na Jasnej Górze 12 sierpnia dotarły nowe grupy, w tym m.in. cztery grupy XXIV Białostockiej Pieszej Pielgrzymki, pielgrzymka z Helu, pielgrzymujący nauczyciele 18. "Warsztatów w Drodze" oraz młodzież „różnych dróg” poprowadzona przez ks. Andrzeja Szpaka.
Jedną z głównych intencji tegorocznych pielgrzymek jest modlitwa za powodzian. - Liczba pątników zazwyczaj jest stała, choć w tym roku zabrakło tych, którzy ucierpieli w wyniku powodzi. Pamiętamy o nich - powiedział ks. Henryk Hendzel, diecezjalny koordynator pielgrzymki sandomierskiej.
O tej wielkiej tragedii przypominają także ci pątnicy, którzy zostawili zalane domy i wyruszyli szukać wsparcia u Matki Bożej. - Mimo tego iż powódź dotknęła dom, całą moją rodzinę, uczestniczyłem w pielgrzymce, bo czułem taką wewnętrzną potrzebę, by jednak mimo wszystko cieszyć się z wielu innych darów jakie otrzymałem, z daru przeżycia, aby dojść do Matki Boskiej – powiedział Paweł z pielgrzymki stalowowolskiej.
Pielgrzymi modlili się w drodze także o szacunek dla krzyża i o to, by był on znakiem jedności, podkreślił przedstawiciel nauczycielskich „Warsztatów w drodze”. „Formujemy krzyż i wchodzimy na Jasną Górę, idąc krzyżem. W ten sposób chcemy zamanifestować i podkreślić naszą jedność i to, że krzyż zawsze musi łączyć Polaków i łączy, a nie powinien dzielić” - wyznał pielgrzym.
Bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski, który przybył na spotkanie z pielgrzymami uważa, że dziś bardziej niż kiedykolwiek katolicy muszą świadczyć o tym, że chrześcijaństwo jest religią miłości. „Te nieszczęśliwe wydarzenia wokół krzyża, jakie rozgrywają się przed Pałacem Prezydenckim, przez niektórych są wykorzystywane do tego, by pokazać chrześcijaństwo i Kościół katolicki w krzywym zwierciadle. Tymczasem w chrześcijaństwie nie ma agresji, jest miłość do Boga, do człowieka i powinna być miłość między nami, a pielgrzymi są tego dowodem” - podkreślił bp Nitkiewicz.
W XXIV Białostockiej Pieszej Pielgrzymki pielgrzymowało 400 osób, wraz z pielgrzymami na Jasną Górę wszedł metropolita białostocki abp Edward Ozorowski. W 14-dniowej wędrówce pielgrzymom towarzyszyło 14 księży, 15 kleryków i 4 siostry zakonne. Służba medyczna liczyła ponad 30 osób. Najmłodszy uczestnik pielgrzymujący wraz z rodzicami miał niespełna 5 lat; najstarszy liczył 85. Pielgrzymów przywitała również stuosobowa grupa ze Świętej Wody.
Białostocka pielgrzymka zakończyła się Mszą św. w kaplicy Cudownego Obrazu i Apelem Jasnogórskim. Eucharystię celebrował Arcybiskup Metropolita, księża przewodnicy oraz przybyli z Białegostoku kapłani.
Aż 19 dni szli do Częstochowy wierni z Kaszub. W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział prawie 300 osób, więcej niż rok temu. „Kaszubska pielgrzymka charakteryzuje się przede wszystkim głębokim skupieniem i wyciszeniem. Niesiemy ze sobą sztandary, chusty, każdy uczestnik ma charakterystyczną koszulkę, dużo również śpiewamy i modlimy się w języku kaszubskim. Staramy się zachować tradycję naszego pielgrzymowania do Częstochowy” - zauważył ks. Jan Perszon, kierownik kaszubskiej pielgrzymki.
7 dni modlili się w drodze pątnicy z Warmii, a 12 dni z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Pielgrzymi dziękują za ogromną gościnność, jakiej doświadczyli na szlaku wędrówki do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Podkreślają, że wielokrotnie zaskoczyła ich otwartość i serdeczność mieszkańców mijanych wiosek. „Ludzie są bardzo gościnni, przyjmują nas na nocleg z otwartymi rękami. Nie spotkałam się z odmową. Dlatego jesteśmy im bardzo wdzięczni i modlimy się również w ich intencji” - mówią pątnicy.
Wczoraj na Jasną Górę weszły również pielgrzymki: białostocka, toruńska i Ziemi Lubawskiej. Dzień pielgrzymkowy zamknęła grupa młodzieży „różnych dróg” i kultur prowadzona przez ks. Andrzeja Szpaka.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.