Żołnierze wiedzą, czym jest wierność ojczyźnie

Żołnierze wiedzą, czym jest wierność Ojczyźnie, przysiędze, rozkazowi – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 13 sierpnia w Tuszowie Narodowym - miejscowości rodzinnej gen. Władysława Sikorskiego. Uroczystości związane były z Świętem Wojska Polskiego oraz 90. rocznicą Bitwy Warszawskiej. Przed domem rodzinnym generała wręczono odznaczenia i awanse kombatantom i żołnierzom Wojska Polskiego.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, celebrowana przez ordynariusza sandomierskiego. W homilii bp Krzysztof Nitkiewicz, odnosząc się do rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 roku oraz do osoby gen. Sikorskiego, apelował o szacunek do symboli narodowych oraz obrony tożsamości narodowej.

„Czymś niedopuszczalnym jest obrażanie symboli religijnych rozpoczynając od krzyża oraz symboli narodowych jak sztandar, flaga czy godło. Trzeba okazywać należyty szacunek osobom sprawującym publiczne urzędy” – apelował bp Nitkiewicz.

„To jest jeden z wyrazów naszej wierności Bogu i Polsce. Lekceważenie świętych symboli naszej wiary i narodu pod pretekstem twórczości artystycznej, czy wolności słowa jest wielkim nieporozumieniem, choćby dlatego, że wielu Polaków oddało za nie życie. Jeżeli podważymy istotę naszej tożsamości, to będziemy narodem nijakim, narodem słabym” - mówił hierarcha.

Starosta mielecki Andrzej Chrabąszcz, witając uczestników uroczystości, podkreślił znaczenie domu rodzinnego gen. Władysława Sikorskiego.

„Takie miejsce jak to jest wspaniałą kuźnią miłości do ojczyzny, wyrabiania patriotyzmu i tożsamości narodowej szczególnie u ludzi młodych” – powiedział starosta.

Na zakończenie obchodów odczytano apel poległych. Uroczystości uświetniła obecność kompanii honorowej i orkiestry wojskowej z 21. Brygady Strzelców Podkarpackich.

W rodzinnym domu gen. Sikorskiego znajduje się Gminna Biblioteka i od 20 lat także Izba Pamięci Generała. W przyszłym roku, 20 maja w Tuszowie Narodowym obchodzona będzie 130. rocznica urodzin gen. Sikorskiego. W tym dniu ma być także otwarte Centrum Pamięci gen. Sikorskiego i Żołnierzy II Wojny Światowej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
28°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
25°C Środa
noc
20°C Środa
rano
wiecej »