Uroczysta Msza św., której przewodniczył kard. Christoph Schönborn, zakończyła trzydniową pielgrzymkę młodzieży austriackiej do największego w tym kraju sanktuarium maryjnego w Mariazell. Pielgrzymka ponad 600 młodych ludzi w dniach 13-15 sierpnia przebiegała pod hasłem „Żyć pełnią”.
Do „życia pełnią”, opartego na wierze chrześcijańskiej, wzywał też wiceprzewodniczący austriackiego episkopatu Egon Kapellari. Jezus Chrystus pragnie, „żebyście żyli nie 'jakoś', ale w pełni” - mówił do młodych pielgrzymów ordynariusz diecezji Graz, na terenie której leży maryjne sanktuarium. Religijność nie może oznaczać tylko „luźnego kontaktu”, lecz ciągłe ćwiczenie i „trening” - przypominał bp Kapellari.
Według przewodniczącego Konferencji Biskupów Austriackich Kościół w Austrii przeżywa „renesans młodzieży”. W kazaniu w uroczystość Wniebowzięcia NMP kard. Schönborn wskazał młodym pielgrzymom na przykład życia Maryi, która „żyła pełnią” opierając swoje życie na wierze i zaufaniu Bogu. Być może Maryja też czasem wątpiła, bo przecież „wątpliwości są rzeczą normalną i usprawiedliwioną” - mówił kard. Schönborn i zaapelował do młodych ludzi, aby odważnie podejmowali życiowe decyzje pokładając ufność w Bogu.
Arcybiskup Wiednia był pod wielkim wrażeniem siły wiary młodych pielgrzymów. „Wyraźnie widać, że dla młodzieży Kościół jest nadal częścią ich rodzinnego domu” - powiedział hierarcha w rozmowie z agencją katolicką „Kathpress”, podsumowując swoje wrażenia po trzydniowym pielgrzymowaniu z młodymi ludźmi. To napawa optymizmem - stwierdził arcybiskup Wiednia.
Nawiązując do wielu osobistych rozmów z młodzieżą w czasie pielgrzymki hierarcha podkreślił, że były one „po prostu normalne”. Wszyscy biskupi, którzy w czasie pielgrzymki spotykali się z młodzieżą, byli jej wcześniej znani, gdyż często odwiedzają parafie i są z nimi w stałym kontakcie, stąd też nie odczuwało się dystansu.
Kard. Schönborn zauważył, że choć uczestnicy pielgrzymki stanowili tylko niewielką część młodzieży austriackiej, „ale była to mniejszość wysokiej jakości, zdecydowana i dająca wielkie nadzieje dla przyszłości Austrii”.
Podkreślił jednocześnie „coraz większą bliskość” między poszczególnymi grupami w Kościele. „Młodzi ludzie potrafią się lepiej komunikować niż starsze pokolenie, w którym widać, jak często z wielkim z trudem dochodzą do porozumienia różne grupy i ruchy” - powiedział kard. Schönborn. Osobistym wrażeniem, jakie przewodniczący austriackiego episkopatu wyniósł z pielgrzymki młodzieży do Mariazell, jest przekonanie, „o Bożym działaniu, również w naszych czasach, mimo wszelkich trudności jakie współcześnie przeżywa Kościół”.
Pozytywnego bilansu młodzieżowej pielgrzymki dokonał też duszpasterz młodzieży, bp Stephan Turnovszky. Również w jego opinii spotkania młodzieży z biskupami wykazały, że „Kościół żyje”. Biskup pomocniczy archidiecezji wiedeńskiej podkreślił szczególnie wielką różnorodność form wyrazu duchowości wśród młodych ludzi reprezentujących różne regiony kraju. „Młodzi ludzie bywają niejednokrotnie bardzo różni, ale łączy ich jedno: dobrze się czują w Kościele” - powiedział bp Turnovszky.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.