O randce małżeńskiej, pracy nad dialogiem i duszpasterzach, którzy potrzebują otwartych uszu i serc z ks. Piotrem Kieniewiczem rozmawiała na antenie Radia eM Dominika Szczawińska.
Ks. Piotr Kieniewicz, autor książki „Małżeński labirynt”, zwraca uwagę, że małżonkowie mogą łatwo przyzwyczaić się, że są obok siebie, ale w coraz mniejszym stopniu być razem.
– Mówię im wtedy: „Traktujecie swoją miłość jako pewien kapitał. Zainwestowaliście i teraz chcielibyście żyć z procentów... Tylko że to tak nie działa". Miłość nie jest inwestycją kapitałową, tylko obrotową. Jak długo pracujemy, tak długo z tego obrotu procent przechodzi nam w relację – wyjaśnia duszpasterz. – To trochę jak z tym dynamem w rowerze. Przestaję kręcić pedałami, to przestaje mi świecić lampka – dodaje.
Czym w istocie jest randka małżeńska? – Randka to czas, gdy małżonkowie decydują się oboje na to, że mają czas na wyłączność dla siebie. Wyłączamy telewizor, wyłączamy telefon, idziemy na spacer albo do knajpki, najlepiej takiej gdzie nas nie znają i nie będą zaczepiać. Tam siadamy i rozmawiamy. Jeśli są to naprawdę trudne rozmowy, to dobrze jeśli stół nie jest najmniejszy. Aby był pewien dystans, który przez rozmowę będziemy starali się zmniejszać – radzi. ks. Kieniewicz.
Przyznaje tez, że Kościół kojarzy się dziś z wymaganiami. – Trochę słusznie, a trochę błędnie. Wymagania są od Pana Jezusa. To On je stawia, żeby nasze życie było dobre. Jeżeli mówimy o miłości, to zawsze są wymagania. Jeśli przestajemy wymagać, to już to nie jest miłość. To wtedy „bądź sobie, jaki chcesz”. Mówił o tym również św. Jan Paweł II. Chcesz wejść na szczyt? Musisz iść pod górę. W górę strumienia. Nie ma taryfy ulgowej. Jeśli odpuszczę, popłynę z prądem, jak martwa ryba.
Posłuchaj całej audycji Radia eM „Dobry tytuł”
Dominika Szczawińska, ksiądz Piotr KieniewiczPretekstem do rozmowy jest książka ks. Piotra Kieniewicza: „Małżeński labirynt”. Jej autor, marianin, od lat zajmujący się problematyką bioetyczną, zagadnieniami płodności i początków życia ludzkiego, pisze o małżeństwie dla małżeństw i tych, którzy się do niego przygotowują. Przybliża jego tajemnicę jako sakramentu i obrazu miłości Chrystusa do Kościoła, ukazuje jego wartość podkreśloną w encyklice Humanae vitae, porusza tematy związane z życiem małżonków na co dzień.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.