"Królewskie łowy" w Radomiu

Metody polowania w XV wieku i tajniki technik łowieckich mogą poznać radomianie podczas dwudniowego festynu "Królewskie łowy", który w sobotę rozpoczął się w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.

Imprezę zorganizowano w ramach obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.

Festyn "Królewskie łowy" odbywa się w Radomiu nieprzypadkowo. Rozciągająca się w okolicy Puszcza Kozienicka była ulubionym miejscem polowań króla Władysława Jagiełły.

W nawiązaniu do historycznych tradycji organizatorzy weekendowego pikniku zaplanowali szereg atrakcji, które przypomnieć mają o wielkich polowaniach w okolicznej puszczy.

"Podczas imprezy zaprezentowane zostaną metody polowania, sposoby przygotowania żywności, rzemiosło związane z łowiectwem oraz życie obozowe" - powiedział Tomasz Jankowski z radomskiego skansenu.

Uczestnicy festynu zapoznają się z technikami łowieckimi z użyciem broni strzeleckiej, miotanej, białej oraz z użyciem ptaków drapieżnych i psów myśliwskich.

Coś dla siebie znajdą także miłośnicy staropolskiej kuchni. Odwiedzający Muzeum Wsi Radomskiej będą mogli poznać jej tajniki, a także spróbować specjałów kuchni myśliwskiej.

Organizatorzy zaplanowali też pokazy rzemiosła związanego z myślistwem, m.in. wyrobu łuków i strzał, produkcji elementów broni myśliwskiej oraz wyrobów z kości, rogu i skóry.

Atrakcją mają być również pokazy sprawności jeździeckiej, łucznictwa konnego oraz walki na kopie.

Od 1387 r. w znajdującej się w Puszczy Kozienickiej (dawniej - Puszczy Radomskiej) miejscowości Jedlno (teraz Jedlnia)znajdował się królewski folwark łowiecki.

W 1409 roku, na rok przed bitwą pod Grunwaldem, lasy stały się głównym zapleczem dla polskiej armii. Z rozkazu króla prowadzono tam wielkie polowania. Upolowaną zwierzynę porcjowano, solono i składowano w beczkach. Na potrzeby armii pozyskiwano też duże ilości ziół oraz miodu z puszczańskich barci.

W Puszczy Kozienickiej wybudowano także most łyżwowy, który spławiono do Czerwińska. Stamtąd wojska polskie zostały nim szybko przeprawione na drugą stronę Wisły i połączyły z wojskami litewskimi. Zdaniem historyków takie rozwiązanie przyczyniło się do zwycięstwa Jagiełły pod Grunwaldem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
wiecej »