Początki sanktuarium są spowite legendą. Zgodnie z tradycją tam właśnie miał się nawrócić św. Eustachy po spotkaniu z jeleniem, w którego porożu zobaczył krzyż.
Specjalnym wysłannikiem na jubileusz 1500 lat w górskim sanktuarium w Mentorelli koło Rzymu Benedykt XVI mianował kard. Giovanniego Battistę Re. Były prefekt Kongregacji ds. Biskupów będzie przewodniczyć uroczystościom zaplanowanym tam na 29 sierpnia. W swym liście Papież pisze o „szczęśliwym jubileuszu” i przypomina zarazem swą osobistą pielgrzymkę do tego maryjnego miejsca na początku swego pontyfikatu. Przypadła ona dokładnie 27 lat po pierwszej wizycie Jana Pawła II.
Początki sanktuarium są spowite legendą. Zgodnie z tradycją tam właśnie miał się nawrócić św. Eustachy po spotkaniu z jeleniem, w którego porożu zobaczył krzyż. To tam również, w naturalnej grocie miał przebywać św. Benedykt. Faktem pozostaje, że pierwszy kościół na Mentorelli wybudowano w 594 r. W okresie od VII Od XII wieku jest tam czczona figura Matki Bożej, wyrzeźbiona w drewnie przez nieznanego artystę. Do XV stulecia miejscem tym opiekowali się benedyktyni. Gdy zakonnicy opuścili Mentorellę, przez kolejnych 200 lat nikt tam nie mieszkał. W okresie tym w sanktuarium nie było także kultu. Zatrzymywali się tam jedynie pasterze czy wędrowni kupcy. Natomiast w 1661 r. miejsce to na nowo odkryli jezuici. W 1857 r. papież Pius IX ofiarował Mentorellę księżom z polskiego zgromadzenia zmartwychwstańców.
O jubileusz i znaczenie opublikowanego dziś papieskiego listu Radio Watykańskie zapytało kustosza miejsca ks. Adama Otrębskiego CR. „Benedykt XVI niestety nie mogąc przyjechać na nasze święto wysyła swego legata kard. Re – powiedział polski zmartwychwstaniec. – Wyznacza również misjonarzy, którzy razem z nim będą reprezentować Papieża w naszym sanktuarium: generała zmartwychwstańców ks. Norberta Raszeję oraz wikariusza generalnego z diecezji Tivoli. Na przestrzeni dziejów, przez 1500 lat, różni papieże modlili się w Mentorelli, zaczynając od Leona XIII, przez Pius IX, by wspomnieć o wielkim Janie Pawle II, który był tu wielokrotnie, a kończąc na Benedykcie XVI. W 2005 r., u początku swego pontyfikatu, był tu dokładnie w pierwszą rocznicę wizyty poprzednika z 1978 r.” – mówił kustosz sanktuarium w Mentorelli.
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli rozsławił Jan Paweł II, który przybywał tam wielokrotnie. Najpierw jako biskup i kardynał, a następnie jako Papież.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.