Droga wojewódzka nr 352 prowadząca ze Zgorzelca do Bogatyni została w niedzielę otwarta dla ruchu samochodowego. Droga w ekspresowym tempie została odbudowana po sierpniowej powodzi, która spustoszyła Bogatynię i miejscowości leżące przy trasie do Zgorzelca.
Trasa nr 352 jest jedyną drogą dojazdową do Bogatyni od strony polskiej. Była zamknięta przez dwa tygodnie, przez co do zalanej miejscowości można było dojechać jedynie przez Niemcy i Czechy.
Prace przy odbudowie 750-metrowego odcinka były prowadzone przez 24 godziny na dobę. Na każdej zmianie pracowało 30 osób wykorzystujących 20 jednostek ciężkiego sprzętu.
W pierwszej fazie odbudowy robotnicy musieli usypać wał pomocniczy, dzięki któremu udało się skierować rzekę Witkę do koryta. To właśnie woda z tej niedużej rzeki, po przerwaniu zapory na zbiorniku Niedów, poczyniła największe spustoszenia na trasie nr 352. Następnie przystąpiono do osuszania terenu i budowy nowego nasypu, a kolejnym krokiem było położenie warstw bitumicznych nawierzchni.
W piątek sukcesem zakończyła się skomplikowana operacji wyciągnięcia tymczasowej przeprawy na Witce, która została zerwana podczas powodzi. Tymczasowy most ważył 150 ton i był częściowo wbity w dno rzeki. Do jego wyciągnięcia użyto ciężkiego sprzęt Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, wojska oraz kopalni Turów.
Obecnie w samej Bogatyni i innych dolnośląskich miejscowościach, które ucierpiały w sierpniowej powodzi trwa m.in. szacowanie strat, osuszanie budynków, odgruzowywanie ulic i oczyszczanie korty rzek. Do rozbiórki zakwalifikowanych zostało 60 budynków, w tym 30 mieszkalnych i 30 gospodarczych. Wciąż przeprowadzane są także ekspertyzy budowlane mostów i dróg.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.