Z obawy przed korona wirusem biskupi w Mjanmie odwołali obchodzone tu od 1902 roku uroczystości maryjnego święta, które jest zarazem Światowym Dniem Chorego.
Biskup Alexander Pyone Cho, przewodniczący komisji episkopatu Mjanmy ds. zdrowia, podkreślił w rozmowie z „Ucanews”, że decyzja Konferencji Biskupów jest reakcją na zalecenie ministerstwa zdrowia, aby ze względu na szerzące się zachorowania spowodowane koronawirusem zrezygnować z większych zgromadzeń. Jak dotychczas, w Mjanmie zarejestrowano jeden przypadek infekcji koronawirusem: jest to mężczyzna z Chin.
31 stycznia Światowa Organizacja Zdrowia WHO ogłosiła wybuch epidemii koronawirusa jako stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC). - Głównym powodem tej deklaracji nie jest to, co dzieje się w Chinach, ale to, co dzieje się w innych krajach - powiedział po spotkaniu w Genewie szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. W reakcji na tę decyzję władze Mjanmy wstrzymały bezwizową możliwość wjazdu do kraju obywateli chińskich.
Pierwsze przypadki infekcji koronawirusem zanotowano w 11-milionowym mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei w środkowych Chinach. Dotychczas zmarło już ponad 700 osób, zakażonych oblicza się na blisko 35 tys. Oznacza to, że koronawirus zabił już w Chinach kontynentalnych i w Hongkongu więcej osób niż wirus SARS podczas epidemii w latach 2002-2003. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wyniosła wówczas około 650.
Poza Chinami zanotowano dotychczas 216 infekcji i jeden przypadek śmiertelny.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.