Reklama

Ukraina: Janukowycz chce więcej władzy

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz opowiedział się za rozszerzeniem kompetencji swego urzędu, co - jego zdaniem - pozwoliłoby na szybsze reformy w kraju.

Reklama

"Widzę Ukrainę jako państwo ze stabilnym systemem politycznym i gotów jestem zaproponować społeczeństwu jego formułę. Jest to silny prezydent, posiadający wszystkie praktyczne instrumenty koordynacji, kontroli i realizacji kluczowych reform" - oświadczył Janukowycz we wtorek, podczas obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy.

Wśród innych, sprzyjających przemianom czynników, szef państwa wymienił silną koalicję rządową oraz wpływową opozycję, a także odpowiedzialną i profesjonalną władzę wykonawczą.

"W tym celu musimy znacząco udoskonalić konstytucję" - powiedział Janukowycz.

Zgodnie ze zmianami w konstytucji, które weszły w życie z początkiem 2006 r., Ukraina jest państwem o systemie parlamentarno-prezydenckim. Dla poszerzenia pełnomocnictw prezydenta, czyli przywrócenia systemu prezydencko-parlamentarnego, należałoby skasować tzw. reformę konstytucyjną z 2004 r., do czego potrzeba głosów co najmniej 300 deputowanych w 450-osobowym parlamencie.

Janukowycz, który objął urząd prezydencki w lutym, wygłosił swe pierwsze przemówienie z okazji Dnia Niepodległości na centralnym placu ukraińskiej stolicy, Majdanie Niepodległości.

W odróżnieniu od poprzednika, Wiktora Juszczenki, który w podobnych posłaniach skupiał się na odbudowie tożsamości narodowej Ukraińców, obecny szef państwa mówił przede wszystkim o ustanowieniu gospodarczej niepodległości Ukrainy.

"Prawdziwa niepodległość oparta jest właśnie na tym fundamencie" - podkreślił.

Określany mianem prorosyjskiego Janukowycz oświadczył przy tym, że celem ukraińskiej polityki jest integracja europejska. Jak zaznaczył, "wysoki poziom stosunków" między Ukrainą i Rosją nie tylko nie przeszkadza temu procesowi, lecz nawet mu pomaga.

Obchody 19. rocznicy uchwalenia Aktu Niepodległości Ukrainy władze tego państwa rozpoczęły we wtorek od udziału w mszy świętej w jednym z głównych miejsc prawosławia ukraińskiego, Ławrze Kijowsko-Peczerskiej.

Klasztor ten podlega Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Moskiewskiego.

Uroczystą mszę z okazji Dnia Niepodległości odprawiono we wtorek także w katedrze Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, który nie uznaje zwierzchności Moskwy. W świątyni tej za niepodległość Ukrainy modlili się przedstawiciele prozachodniej opozycji, z byłą premier i rywalką Janukowycza w wyborach prezydenckich, z Julią Tymoszenko na czele.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| UKRAINA, ŚWIĘTO

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama