Ukraina: Janukowycz chce więcej władzy

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz opowiedział się za rozszerzeniem kompetencji swego urzędu, co - jego zdaniem - pozwoliłoby na szybsze reformy w kraju.

"Widzę Ukrainę jako państwo ze stabilnym systemem politycznym i gotów jestem zaproponować społeczeństwu jego formułę. Jest to silny prezydent, posiadający wszystkie praktyczne instrumenty koordynacji, kontroli i realizacji kluczowych reform" - oświadczył Janukowycz we wtorek, podczas obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy.

Wśród innych, sprzyjających przemianom czynników, szef państwa wymienił silną koalicję rządową oraz wpływową opozycję, a także odpowiedzialną i profesjonalną władzę wykonawczą.

"W tym celu musimy znacząco udoskonalić konstytucję" - powiedział Janukowycz.

Zgodnie ze zmianami w konstytucji, które weszły w życie z początkiem 2006 r., Ukraina jest państwem o systemie parlamentarno-prezydenckim. Dla poszerzenia pełnomocnictw prezydenta, czyli przywrócenia systemu prezydencko-parlamentarnego, należałoby skasować tzw. reformę konstytucyjną z 2004 r., do czego potrzeba głosów co najmniej 300 deputowanych w 450-osobowym parlamencie.

Janukowycz, który objął urząd prezydencki w lutym, wygłosił swe pierwsze przemówienie z okazji Dnia Niepodległości na centralnym placu ukraińskiej stolicy, Majdanie Niepodległości.

W odróżnieniu od poprzednika, Wiktora Juszczenki, który w podobnych posłaniach skupiał się na odbudowie tożsamości narodowej Ukraińców, obecny szef państwa mówił przede wszystkim o ustanowieniu gospodarczej niepodległości Ukrainy.

"Prawdziwa niepodległość oparta jest właśnie na tym fundamencie" - podkreślił.

Określany mianem prorosyjskiego Janukowycz oświadczył przy tym, że celem ukraińskiej polityki jest integracja europejska. Jak zaznaczył, "wysoki poziom stosunków" między Ukrainą i Rosją nie tylko nie przeszkadza temu procesowi, lecz nawet mu pomaga.

Obchody 19. rocznicy uchwalenia Aktu Niepodległości Ukrainy władze tego państwa rozpoczęły we wtorek od udziału w mszy świętej w jednym z głównych miejsc prawosławia ukraińskiego, Ławrze Kijowsko-Peczerskiej.

Klasztor ten podlega Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Moskiewskiego.

Uroczystą mszę z okazji Dnia Niepodległości odprawiono we wtorek także w katedrze Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, który nie uznaje zwierzchności Moskwy. W świątyni tej za niepodległość Ukrainy modlili się przedstawiciele prozachodniej opozycji, z byłą premier i rywalką Janukowycza w wyborach prezydenckich, z Julią Tymoszenko na czele.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| UKRAINA, ŚWIĘTO

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
20°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
29°C Czwartek
noc
wiecej »