Obfite złoża wód mineralnych odkryto w Gołdapi (warmińsko-mazurskie.) Badania próbek wody pochodzącej z odwiertów mają potwierdzić czy ma ona także charakter leczniczy.
Jak poinformował PAP we wtorek wiceburmistrz Gołdapi Jacek Morze, wody mineralne wydobyto z odwiertów znajdujących się na różnych głębokościach. Woda pochodząca z odwiertów płytszych wykonanych na głębokościach 395 m i 413 m ma zasilać pijalnię; ta z odwiertów głębszych (628 m i 633 m) ma być przekazywana na tężnie.
Próbki wód zostały przekazane do Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych w Państwowym Zakładzie Higieny przy Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego w Poznaniu. Wyniki analiz chemicznych mają być znane na przełomie września i października.
"O tym, że wody mają właściwości mineralne wiemy ze wstępnych badań, ale szczegółowe analizy mają wykazać czy wody mają właściwości lecznicze" - podkreślił wiceburmistrz.
Gołdap, znajdująca się tuż przy polsko-rosyjskiej granicy, chce się rozwijać m.in. dzięki uzdrowisku. Taki status miasto uzyskało w 2000 roku. Miasto chce przeprowadzić uzdrowiskowe inwestycje za 40 mln zł i otrzymało dofinansowanie unijne na ten cel w wysokości 34 mln zł.
Gdy znane będą wyniki badań, ogłoszony zostanie przetarg na budowę pijalni wód i budowę tężni. Oprócz tężni i pijalni wód wykonana zostanie także promenada, molo na jeziorem, park zdrojowy, ścieżki rowerowe, piesze i do jazdy konnej, zmodernizowana zostanie także plaża.
W Gołdapi znajduje się jedno sanatorium, które przyjmuje pacjentów na leczenie opłacone przez NFZ jak i tak zwanych pacjentów komercyjnych. Leczy się tam m.in. schorzenia narządów ruchu, choroby reumatyczne, schorzenia układu krążenia, otyłość, osteoporozę i choroby skóry.
Miasto liczy, że gdy pojawią się uzdrowiskowe inwestycje przybędą także kolejni inwestorzy.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.