Czechy: Związkowcy sprzeciwiają się cięciom

Czeskie związki zawodowe grożą protestami, jeśli rząd Petra Neczasa w ramach swego planu oszczędnościowego radykalnie obniży pensje pracowników sektora budżetowego. Związkowcy sprzeciwiają się 10-procentowym cięciom wynagrodzeń i zmianom przedziałów płacowych.

We wtorek o akcji protestacyjnej mówili pracownicy czeskiej służby zdrowia. Wcześniej strajkiem zagrozili policjanci i strażacy.

Związki zawodowe pracowników służby zdrowia sprzeciwiają się działaniom resortów zdrowia oraz pracy i spraw społecznych. Ich zdaniem oszczędności doprowadzą do odejścia ludzi o wysokich kwalifikacjach i sprawią, że spadnie poziom opieki nad pacjentami.

Zdaniem wiceprzewodniczącej Związku Zawodowego Służby Zdrowia i Opieki Socjalnej (OSZSP) Ivany Brzenkovej, obniżki wynagrodzenia w przypadku niektórych osób mogą sięgnąć nawet 40 proc. i przede wszystkim dotkną pracowników z dużym doświadczeniem.

Celem tegorocznych oszczędności czeskiego rządu jest utrzymanie deficytu budżetowego na poziomie 5,3 proc. PKB. Pomóc w tym ma obcięcie wydatków każdego z ministerstw o 2,5 proc., czyli ok. 10 mld CZK (ok. 1,6 mld złotych).

Minister zdrowia Leosz Heger już wcześniej poinformował, że w resorcie brakuje pieniędzy. "Jeśli nie poprawi się sposób poboru składek ubezpieczeniowych, jeśli nie poprawi się stan zatrudnienia w naszym kraju, naprawdę zabraknie tych 10 miliardów" koron - mówił.

Protestami zagroziły też służby mundurowe. Plany oszczędnościowe rządu Neczasa ostro skrytykował związek zawodowy pracowników policji. Jego szef Milan Sztiepanek powiedział, że brakuje w nich systematyki, a ponadto stwarzają zagrożenie dla państwa.

"Koncepcja musi być jasna, musi wynikać z analiz, które będą długoterminowe, a nie przygotowane w kilka dni" - powiedział. "Obcięcie 10 miliardów z budżetu ministerstwa spraw wewnętrznych jest nierealne i ma dewastujący wpływ na ten resort" - dodał.

Związki policyjne i strażackie od 10 sierpnia gotowe są do akcji protestacyjnej. Nie ma jeszcze konkretnej daty ewentualnego strajku. Związki nie powiadomiły też, czy zamierzają prowadzić negocjacje z rządem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Środa
  noc
  7°C Środa
  rano
  8°C Środa
  dzień
  8°C Środa
  wieczór
  wiecej »