Uwertura prezentem na 145-lecie Katowic

Wojciech Kilar napisał specjalną uwerturę z okazji przypadającego we wrześniu 145-lecia nadania Katowicom praw miejskich. To dar światowej sławy kompozytora dla miasta, gdzie od ponad 60 lat mieszka i którego jest honorowym obywatelem.

Premierowe wykonanie utworu odbędzie się podczas zaplanowanego na 12 września koncertu "Wojciech Kilar Katowicom", stanowiącego część rocznicowych obchodów. Kompozytor będzie gościem honorowym tego wydarzenia.

"Bardzo cieszymy się z tego niezwykłego prezentu od mistrza. Po uroczystościach rocznicowych będziemy starali się często odtwarzać utwór podczas innych wydarzeń odbywających się w Katowicach, głównie tych o charakterze kulturalnym" - powiedział PAP rzecznik katowickiego magistratu, Waldemar Bojarun.

Utwór, nazywany Uwerturą uroczystą, znajdzie się na okolicznościowej płycie z kompozycjami Kilara, która zostanie wydana z okazji rocznicy Katowic, w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Oprócz uwertury znajdzie się tam także V Symfonia adwentowa oraz Hymn Paschalny, który wcześniej nigdy nie został wydany na płycie.

Podczas wrześniowego koncertu w katowickim Parku im. Tadeusza Kościuszki Kilar symbolicznie przekaże swój dar mieszkańcom, na ręce prezydenta Katowic Piotra Uszoka. Będzie to pierwsza strona zapisu nutowego uwertury, w specjalnej oprawie.

Potem zabrzmi m.in. skomponowana przez Kilara muzyka filmowa, z której przede wszystkim znany jest za granicą. Utwory wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej.

Organizatorami imprezy są Urząd Miasta Katowice i Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. Ponad jedną trzecią kosztów organizacji koncertu i wydania płyty pokryła dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Urodzony we Lwowie, a od 1948 r. mieszkający w Katowicach, Wojciech Kilar znany jest na świecie głównie ze swojej muzyki filmowej; stworzył ją do ponad 130 obrazów. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim i Krzysztofem Kieślowskim. Jest też autorem wielu utworów symfonicznych. W połowie lat 70. zaczął nawiązywać do tradycji, szukał inspiracji ludowej i religijnej. Wtedy powstał jeden z jego najsłynniejszych utworów - "Krzesany".

78-letni kompozytor w Katowicach skończył szkołę średnią oraz uzyskał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. W 2006 r. został honorowym obywatelem miasta. Cztery lata wcześniej otrzymał nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Śląska. Jest też laureatem nagrody metropolity katowickiego "Lux ex Silesia".

Początki Katowic, jako wsi, sięgają końca XVI wieku. Jej rozwój rozpoczął się wraz z budową kolei berlińskiej w połowie XIX wieku. Z czasem wieś zaczęła przekształcać się w przemysłowe miasto. W 1865 roku nadano Katowicom prawa miejskie, a krótko potem wyniesiono do rangi powiatu.

Obchody 145-lecia nadania praw miejskich rozpoczną się 10 września wręczeniem nagród prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. W tym samym dniu w plenerowej galerii artystycznej na placu Grunwaldzkim odsłonięta zostanie płaskorzeźba upamiętniająca pochodzącego z Katowic aktora Bogumiła Kobielę. Na 11 września zaplanowano m.in. koncert z udziałem Maryli Rodowicz i flamandzkiej gwiazdy pop i dance Kate Ryan.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
14°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
9°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
wiecej »