W niedzielę 29 sierpnia, w drugą rocznicę masakry chrześcijan w stanie Orissa, w całych Indiach będzie obchodzony „narodowy dzień indyjskich męczenników”. Poinformowała o tym Komisja Ekumeniczna Konferencji Episkopatu Indii.
Ten szczególny dzień ma upamiętniać wszystkich – księży, osoby zakonne oraz świeckich - którzy oddali swoje życie za wiarę w Chrystusa i którzy są „współczesnymi męczennikami” dzisiejszych Indii. Rocznica ma być w przyszłości obchodzona zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia.
Konferencji Episkopatu Indii podaje, że w czasie masakry zamordowano 70 osób, w tym 3 duchownych protestanckich i jednego księdza katolickiego. Zniszczono 315 wiosek, spalono ponad 4,6 tys. domów chrześcijan, zdemolowano ponad 300 kościołów, domów modlitwy oraz szkół.
Propozycja obchodów rocznicy została jednogłośnie przyjęta przez wszystkie wyznania chrześcijańskie w Indiach i będą one miały charakter ekumeniczny. Kościoły zachęcają, by indyjscy chrześcijanie z okazji tragicznej rocznicy organizowali modlitwy, uroczystości i uczestniczyli w symbolicznych gestach solidarności, jak np. oddawanie krwi w szpitalach.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.