Zamach na wspólnotę turecką do jakiego doszło w Niemczech zszokował cały kraj.
„Modlę się za ofiary i ich rodziny, łączę się z nimi w bólu” – powiedział bp Michael Gerber, ordynariusz diecezji Fuldy, na terenie której leży Hanau. Właśnie w tym mieście wczoraj wieczorem, najprawdopodobniej prawicowy ekstremista zamordował 10 osób.
Ordynariusz Fuldy poinformował, że w kościołach organizowane są specjalne nabożeństwa w intencji ofiar. Zorganizowany zostanie także marsz solidarności z rodzinami ofiar oraz przeciw przemocy, aby takie tragedie już się nie powtórzyły. Bp Gerber zwrócił także uwagę na rosnącą w Niemczech falę przemocy i antysemityzmu, za którą stoją prawicowi ekstremiści.
„Moim zdaniem bardzo ważne są osobiste relacje ze wspólnotą żydowską, z synagogą. Jestem przekonany, że takie relacje pozwalają się lepiej poznać, zrozumieć i dzięki temu zawiązują się przyjaźnie – podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim bp Gerber. - W Hanau mieszka bardzo dużo migrantów, z różnych stron świata. Dlatego też wspólnota Kościoła katolickiego stara się być otwarta na wszystkich. Organizujemy wspólnie z nimi różne spotkania, wydarzenia, co jest jasnym sygnałem dla społeczeństwa, że pragniemy tworzyć wspólnotę, a nie kroczyć obok siebie. Staramy się więc tworzyć mocne, stabilne relacje między różnymi narodowościami.“
Mężczyzna, mający niemieckie obywatelstwo, zaatakował dwa bary z fajkami wodnymi. Policja wychodzi z założenia, że morderca działał sam, a następnie popełnił samobójstwo. Ciało mężczyzny znaleziono w jego mieszkaniu wraz z ciałem zamordowanej matki. Prokurator Generalny Niemiec nie wyklucza motywów ksenofobicznych.
Zaangażowana w pracę z migrantami Wspólnota św. Idziego potępiła zamach podkreślając, że „nie można bezczynnie patrzeć na tak straszliwe akty przemocy wymierzone w przedstawicieli mniejszości, które przywołują najciemniejsze momenty historii”. Podkreśliła zarazem, że Europa musi odważnie bronić takich swoich wartości jak pokój, tolerancja i integracja, na których odbudowała swą przyszłość po II wojnie światowej.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.