„Ci, którzy żądali wolnych związków zawodowych i wywalczyli naszą wolność, na równi troszczyli się o godne życie polskich rodzin” – przypominają członkowie Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski. Wydali oni okolicznościowy apel pt. „O pełną realizację przesłania Sierpnia 1980”.
Podpisani pod apelem Joanna Krupska, Antoni Szymański i Paweł Wosicki przypominają, iż „pamięć porozumień 80. roku nie może pomijać, stawianych wówczas i aktualnych także dzisiaj, postulatów rodzinnych”. Ubolewają przy tej okazji, że w Polsce polityka rodzinna jest wciąż marginalizowana.
Poniżej za KAI podajemy pełny tekst apelu:
„O PEŁNĄ REALIZACJĘ PRZESŁANIA SIERPNIA 1980”
Apel członków Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski
Nawiązując do 30. rocznicy sierpnia 1980 roku pragniemy przypomnieć, że Ci, którzy żądali wolnych związków zawodowych i wywalczyli naszą wolność, na równi troszczyli się o godne życie polskich rodzin. Pamięć porozumień 80. roku nie może pomijać, stawianych wówczas i aktualnych także dzisiaj, postulatów rodzinnych. Zapewnienia, że pamiętamy o przesłaniu Sierpnia 80, są niewiarygodne, jeśli zapominamy o tak mocno wówczas stawianych postulatach poprawy życia polskich rodzin, tym bardziej, że sprawy te ciągle pozostają nie załatwione!
Wśród 21 postulatów, spisanych w Stoczni Gdańskiej, znajdują się takie, które wprost dotyczą poprawienia warunków życia rodzin. To one dobitnie świadczą, jak wielkie było zainteresowanie strajkujących tymi sprawami. Postulat 17. mówi o zapewnieniu odpowiedniej liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach, a postulat 18. o wprowadzeniu płatnych trzyletnich urlopów macierzyńskich. Postulat 19. dotyczy skrócenia czasu oczekiwania na mieszkanie. Szereg innych postulatów także dotyka życia rodzin, np. zapewnienia minimum wartościowej żywności.
Obecnie mamy do czynienia z wielu przejawami kryzysu rodziny w Polsce o czym świadczy regres demograficzny, ogromna liczba rozpadów związków małżeńskich, duża skala ubóstwa polskich rodzin i wiele innych.
Tymczasem znaczenie polityki rodzinnej jest w Polsce marginalizowane. Nakłady na rodzinę stawiają Polskę na końcu krajów Unii Europejskiej i OECD. Brak jest programu polityki rodzinnej. Rocznie z systemu świadczeń rodzinnych wypada ponad 400 tysięcy dzieci. Duży ich procent, szczególnie wychowujących się w rodzinach wielodzietnych, żyje poniżej granicy ubóstwa.
Pamięć i szacunek wobec powszechnie wyrażonych oczekiwań w wielkim społecznym zrywie Sierpnia 1980 roku powinna wyrażać się również prowadzeniem przez państwo autentycznej polityki rodzinnej oraz działaniami na rzecz wzmocnienia polskich rodzin. Nie może być wiarygodna pamięć o przesłaniu sierpnia 80, bez jego realizacji także w sferze dotyczącej rodziny.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.